İran sinemasında devrim öncesi ve sonrası ahlaki ve kültürel değerler
Ethical and cultural values in Irans cinema before and after revolution
  1. Tez No: 624588
  2. Yazar: MOHAMMAD SABERI RUYANDOZAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Özet (Türkçe): Günümüzdeki çok kültürlü yapıya sahip dünyamızda iran sineması güçlü, sanatsal ve kültürel olgulardan biri olarak kabul edilebilir. Meşrutiyet döneminde İran'a sinema sanatının girişinin ardından sanatçılar, sinemayı tanımlamaya, anlamlarını ve işlevlerini kavramaya, filim yapımı tekniklerini öğrenmeye çalışmışlardır. Böylece İran sinema sanatı hızla gelişim göstermiştir. İran toplumunun büyük bir bölümü İran yapımı filmlerin muhatabı oldu. Sinema sanatında çalışan birçok şirket ve kuruluş özellikle 1951, 1961 ve 1971'li yıllarda çok sayıda filim çekmiştir. 1961'li yılların sonunda farklı düşünce yapıları ve toplumsal bakış açıları ve de eleştirel yaklaşımlar, yeni nesil sinemacı, sinema sanatında yeni bir dalga oluşturmuşlarsa da İran sinema eserlerinin çoğu, izleyici beğenisi, popülerlik ve gişe rekorları peşinde koşmuştur. Bu girişimcilerin sinemanın sanatsal değerlerini pek dikkate almadıkları söylenebilir. Sadece halkın zevk ve beğenisinin tercih edilmesi, filmin öyküsü ve teması bağlamında yönelişini de belirlemiştir. İnkılap (1979) öncesinde, Şah'ın eskiciye dönük tarihselcilik eğiliminin propagandası yapılmışken, inkılap sonrası hâkimiyette İslam ideolojisinin tebliğ edilmesi, dönemler ve yönelimler açısından değinilmesi gereken önemli bir unsurdur. 1980'li yıllarda ülke savunması ve İran-Irak savaşının etkisi altında kalmış olan İran sineması, savaşın son bulmasından sonra, özellikle de 80'li, 90'lı yıllarda İslam ideolojisi resmi olarak varlığını sürdürmekle birlikte, sinema tedricen 1960'lı yıllarda olduğu gibi, ideolojik bakış açısından sıyrılmıştır. Bu dönemde tamamen toplumsal bir sinemaya tanık olunmuştur. Bu tezde, İnkılap öncesi ve sonrası İran sinema tarih sürecini incelenecektir. İnkılap öncesi ve sonrası en yüksek hasılat kazanan 8 film seçilerek, İran sinemasının seyrini ortaya koymanın yanı sıra, filimlerin yüksek hasılat elde etme nedenleri de tezde araştırılmış; filimler ise ele alınan insani ve Ahlaki değerler bakımından incelenmiştir. Bu sinema eserlerinde özveri, fedakârlık, yiğitlik ve cömertlik, ailenin yüceltilmesi, adalet, yardımlaşma ve dayanışma temalarının nasıl ele alındığı çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Özet (İngilizce): Cinema undoubtedly is one of the most significant cultural and artistic tools in today's multi-cultural world. Following the introduction of cinema to the Iranian society in the Mashrooteh era, most of the artists in the country tried to get familiar with the medium and to obtain the techniques needed for filmmaking. That's why cinema soon flourished in the country and a major section of the Iranian society became the audience of domestic Iranian cinema. Many film production companies and bodies especially during the 1950s, 60s and 70s entered the cinema industry which in turn led to many cinematic productions in the country. During the late 1960s, a new generation with socialistic tendencies entered the cinema industry. These newcomers later formed the New Wave in Iran's cinema. However, the majority of cinematic products were aimed at box office. Therefore, winning the hearts of the spectators was of more importance than artistic details of filmmaking. The 1979 Islamic Revolution changed everything in the country including cinema. Despite the pre-revolution era during which Shah's archaic-oriented approach was the dominating current, the post-revolution cinema mainly highlighted Islamic ideology. During the 1980s the Iranian cinema was mostly influenced by the sacred defense of the 8-year war; however following the end of war, especially in the 1990s and the first decade of the 21st century, a new kind of cinema was formed gradually that kept the Islamic ideology but did not have the previous ideological approach. Then we witnessed a fully social cinema. In addition to providing a brief history of the Iranian cinema before and after the revolution, this study tries to provide an understanding of Iran's main stream cinema and its influence through case study of 8 movies with successful performance at the box office before and after the revolution. The study is after discovering the reason behind public's tendency to these films and to study the moral and human values underlined in these art works including sacrifice, heroic attitude, attention to family, justice seeking, cooperation, helping others. The main goal of the study is reckoning up the human values that have been highlighted in these movies.