İntrakraniyal menenjiomlarda radyocerrahi sonrası erken dönemde tedaviye yanıtın değerlendirilmesine dinamik kontrastlı T1 perfüzyon MRG bulgularının katkısı
Dynamic contrast T1 perfusion MRI findings for evaluating early treatment response to radiosurgery in intracranial meningiomas
  1. Tez No: 925274
  2. Yazar: MİNE SORKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERHAT AYGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Menenjiomlarda stereotaktik radyocerrahi sonrası erken dönemde tedaviye yanıtın ön görülebilmesi; prognozu tayin etme ve hasta yönetimini planlanma açısından önem taşımaktadır. Radyocerrahi sonrası tümördeki hacim değişiklikleri kısa sürede ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle morfolojik bulgular erken dönemde tedaviye yanıtı değerlendirmede yetersiz kalabilir. Çalışmamızın amacı radyocerrahi uygulanan menenjiomlarda; tedavi öncesi ve sonrası erken dönemde elde edilen DCE-MRG parametrelerinin görüntüleme zamanlarına göre değişimlerini ortaya koymak, bu değişim oranlarını hacimsel veriler ile karşılaştırmak ve tedavi sonrası erken dönemde tedaviye yanıtı öngörmede DCE-MRG parametrelerinin morfolojik verilere katkısını değerlendirmektir. Çalışmaya gamma knife uygulanmış 15 hastaya ait 17 menenjiom dahil edilmiş olup, tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ay ve 6. ayda elde edilen DCE-MRG bulguları ile tümör hacimleri değerlendirilmiştir. Perfüzyün parametreleri iş istasyonundaki yazılım programları kullanılarak analiz edilmiştir. Tümör hacmi ise morfolojik sekanslar kullanılarak hesaplanmıştır. Tedavi sonrası erken dönemde elde edilen DCE-MRG parametrelerinin görüntüleme zamanlarına göre değişimleri analiz edilmiş ve hacimsel veriler ile karşılaştırılmıştır. Ortalama tümör hacminde tedavi sonrası 1. ayda, tedavi öncesine göre fark görülmemiştir. Tedavi öncesine göre, 6. ayda ortalama tümör hacminde düşüş izlenmekle birlikte RANO kritelerine göre olguların stabil hastalık kategorisinde oldukları görülmüştür. Ktrans değeri 1. ayda azalmış olup, 6. ayda da azalmaya devam etmiştir. Kep değerinde 6. ayda tedavi öncesine göre anlamlı düşüş görülmüştür. Ktrans değerlerinde, tümör hacmine göre tedavi sonrası 1. ay ve 6. ayda daha fazla oransal değişim meydana gelmiştir. DCE-MRG tümör dokusunda meydana gelen perfüzyon değişikliklerine bağlı erken dönemde sağladığı fonsiyonel veriler ile radyocerrahi sonrası tedaviye yanıtı değerlendirmede morfolojik bulgulara katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Early predilection of treatment response after radiosurgery in intracranial meningioma is critical for determining patient management. Early imaging evaluation of tumor volumes may not accurately predict the treatment response. The aim of this study was to evaluate the DCE-MRI findings to predict tumor response to radiosurgery in the early post-treatment period. Seventeen meningiomas of 15 patients who underwent gamma knife were included. DCE-MRI was obtained prior to radiosurgery and at 1 and 6 months after radiosurgery. Perfusion parameters were analyzed using software programs on the workstation. Tumor volume was calculated from morphological sequences. DCE-MRI parameters obtained in the early post-treatment periods were analyzed and compared with volumetric data. There was no difference in average tumor volume at 1 month after treatment. Although there was a decrease in the average tumor volume at 6 months, all cases were found to be in the stable disease category according to the RANO criteria. Ktrans significantly decreased both at 1 month and 6 months. There was a significant difference in the Kep value at 6 months compared to pre-treatment imaging. The proportional decrease in Ktrans was found to be more significant at 1 month and 6 months compared to the tumor volume. In patients with meningioma who underwent radiosurgery, evaluation of treatment response based on morphological findings can be insufficient in the early period. DCE-MRI has the potential to predict the treatment response in the early post-treatment period with the functional information it provides.