Sivil hava aracı bakım personelinin iş doyum düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of job satisfaction levels of civil aircraft maintenance personnel
  1. Tez No: 925275
  2. Yazar: KERİMCAN ERCİYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı, sivil hava aracı bakım personelinin farklı değişkenlere göre iş doyum düzeylerinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında, sivil hava aracı bakım personelinin demografik ve mesleki değişkenlerinin iş doyumu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın evrenini farklı sivil havacılık şirketlerinde görev yapan sivil hava aracı bakım personeli oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini çevrimiçi ortamda ulaşılan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 278 sivil hava aracı bakım personeli oluşturmuştur. Katılımcılardan elde edilen veriler; Kocaeli Üniversitesi Fen ve Mühendislik Bilimleri Etik Kurulu'nun 31/10/2024 tarih ve 2024/13 nolu E-20189260-100-675926 sayılı kararınca uygun görülen, 1967 yılında Weiss ve arkadaşlarının geliştirdiği, 1985 yılında Baycan tarafından Türkçeye çevrilmiş olan Minnesota İş Doyum Ölçeği (MSQ) kullanılarak analiz edilmiştir ve iş doyumunun içsel tatmin, dışsal tatmin ve genel tatmin boyutları değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, vardiyalı çalışan ve sivil hava aracı bakım lisansına sahip olan sivil hava aracı bakım personelinin iş tatmin düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu çalışma, iş doyumunun sivil havacılık sektöründe önemli bir faktör olduğunu ve iş doyumunu etkileyen demografik ve mesleki değişkenlerin anlaşılmasıyla bakım kalitesinin artırılabileceğini vurgulamaktadır. Araştırma sonuçları, yönetim uygulamaları ve personel politikalarının iş doyumunu destekleyecek şekilde geliştirilmesi için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the job satisfaction levels of civil aircraft maintenance personnel according to different variables. Within the scope of the research, the effects of demographic and occupational variables of civil aircraft maintenance personnel on job satisfaction were examined. The universe of the research consists of civil aircraft maintenance personnel working in different civil aviation companies. The sample of the research was made up of 278 civil aircraft maintenance personnel who were reached online and agreed to participate in the study. The data obtained from the participants were analyzed using the Minnesota Job Satisfaction Questionnaire (MSQ), which was developed by Weiss and his friends in 1967 and translated into Turkish by Baycan in 1985, and was approved by the Kocaeli University Science and Engineering Sciences Ethics Committee's decision dated 31/10/2024 and numbered 2024/13 and numbered E-20189260-100-675926, and the intrinsic satisfaction, extrinsic satisfaction and general satisfaction dimensions of job satisfaction were evaluated. According to the results of the research, it was found that the job satisfaction level of civil aircraft maintenance personnel who work shifts and have a civil aircraft maintenance license is higher. This study emphasizes that job satisfaction is an important factor in the civil aviation sector and that the quality of care can be improved by understanding the demographic and occupational variables that affect job satisfaction. The research results provide recommendations for the development of management practices and personnel policies in a way that supports job satisfaction.