Algılanan orta düzey liderlik ile öğretmenlerin örgütsel kimlik algısı arasındaki ilişki
The relationship between perceived middle level leadership and teachers' perception of organizational identity
  1. Tez No: 925273
  2. Yazar: MERAL USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı algılanan orta düzey liderlik özellikleri ile örgütsel kimlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada kullanılan model, ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın evreni İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesindeki ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen 267'si kadın, 163'ü erkek olmak üzere 430 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Orta Düzey Liderlik Ölçeği”ve“Öğretmen Örgütsel Kimlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen iki gurup arasındaki puanların artış farkının anlamlılığı için Maan-Whitney U testi, değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için de Spearman Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, algılanan orta düzey liderlik özellikleri ve öğretmen örgütsel kimlik algısı arasında ve alt ölçekleri arasında pozitif düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Cinsiyete göre, algılanan orta düzey liderlik ve örgütsel kimlikte kadınların, medeni duruma göre, destek olma duygusu ve iletişim becerisi evli olanların, lider davranışı, aidiyet duygusu, destek ve iletişim becerisi on yıl ve üzeri görev yapan öğretmenlerin, önemsenme, destek olma, destek, aidiyet duygusu iletişim kurma becerisi yüksek olan öğretmenlerin, örgütsel kimlik algısı ve aidiyet duygusu, kendisini mesleki yetkinlikte başarılı bulanların, gurup çalışmasındaki uyumlu olma durumuna göre, iletişim kurma, önemsenme, destek olma, lider davranış, yeniliklere açık olma durumuna göre, lider davranış, aidiyet duygusu, iletişim becerisi öğretmenlerin lehine anlam düzeyi yüksek bulunurken, cinsiyete göre, algılanan orta düzey liderlik ve örgütsel kimlikte erkeklerin, medeni duruma göre, destek olma, aidiyet duygusu, lider davranış ve iletişim becerisi bekar olanların, önemsenme, lider davranışı, aidiyet duygusu, destek ve iletişim kurma becerisi on yıldan az görev yapan öğretmenlerin, iletişim, önemsenme, destek olma, lider davranışı mesleki yetkinlikte kendisini düşük bulan öğretmenlerin, gurup çalışmasında uyumsuz olma durumuna göre, destek olma, iletişim ve lider davranışı, yeniliklere açık olmamaya göre, önemsenme ve destek olma öğretmenlerin lehine anlam düzeyi düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between perceived middle level leadership characteristics and perception of organisational identity. The model used in the research is relational survey model. The population of the study consists of all teachers working in secondary and high schools in Küçükçekmece district of Istanbul province. The participants of the research consist of 430 teachers, 267 of whom were women and 163 of whom were men selected by the easily accessible sampling method. The research was conducted in relational survey model. In this study, 'Personal Information Form', 'Perceived Middle Leadership Scale' and 'Teacher Organisational Identity Perception Scale' were used. Maan-Whitney U test was used for the significance of the difference in the increase of the scores between the two groups obtained from the scales, and Spearman Correlation coefficient was used to reveal the relationship between the variables. The findings revealed significant positive relations between perceived middle-level leadership characteristics and perception of organisational identity, including its subscales. Based on gender, perceived moderate-level leadership and organizational identity were found to be higher among women, while in terms of marital status, support and communication skills were more prominent among married individuals; leadership behavior, sense of belonging, support, and communication skills were higher among teachers with ten or more years of experience, whereas teachers with strong communication, support, and belonging skills exhibited a higher perception of organizational identity; those who considered themselves professionally competent had a stronger sense of organizational identity and belonging, while communication, recognition, support, and leadership behavior were higher among teachers who were more compatible in group work, and leadership behavior, sense of belonging, and communication skills were greater among those open to innovation, whereas men had higher perceptions of moderate-level leadership and organizational identity, single individuals exhibited stronger support, sense of belonging, leadership behavior, and communication skills, teachers with less than ten years of experience had higher levels of recognition, leadership behavior, sense of belonging, support, and communication skills, those who perceived themselves as less professionally competent showed lower levels of communication, recognition, support, and leadership behavior, teachers who were incompatible in group work demonstrated lower levels of support, communication, and leadership behavior, and those resistant to innovation had lower levels of recognition and support.