A study on the demotivation factors affecting the development of reading skills of english language learners
İngilizce dil öğrenenlerin okuma becerilerinin gelişimini etkileyen motivasyon düşürücü faktörleri inceleyen bir çalışma
  1. Tez No: 925276
  2. Yazar: ZAINAB NADHIM AMEEN AMEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ERGENEKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencilerinin İngilizce okuma becerilerini geliştirmelerini etkileyen motivasyon eksikliği faktörlerini araştırmaktadır. Okuma becerisinin doğası, yabancı dil öğreniminde okumanın önemi ve dil öğreniminde motivasyon ve demotivasyon kavramları üzerine kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Önceki çalışmalardan elde edilen bilgiler doğrultusunda, araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket ve ölçek kullanılarak, 141 öğrenci ve 56 öğretim üyesinden veri toplanmış; bu veriler öğretmenler ve öğrenciler tarafından algılanan İngilizce okuma becerilerini etkileyen demotivasyon faktörlerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Veriler analiz edildikten sonra, hem öğrencilerden hem de öğretmenlerden elde edilen sonuçlar, öğretmenle ilgili faktörlerin motivasyonsuzluğun en önemli etkenleri olduğunu ve bunu öğrenciyle ilgili faktörler ve sınıf ortamının izlediğini göstermiştir. Okumayla ilgili olumsuz tutumlar daha az etkili olmasına rağmen, öğrencilerin okuma motivasyon eksikliğinde rol oynamaktadır. Ayrıca, çalışma dışsal faktörlerin öğrenciler üzerinde içsel faktörlere kıyasla daha büyük bir etkiye sahip olduğunu doğrulamaktadır. Araştırma ayrıca, yaş, okuma alışkanlıkları ve web siteleri ile uygulamalar gibi dijital araçların kullanımının motivasyon eksikliğini azaltma ile anlamlı bir ilişkisinin olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the demotivating factors affecting the development of English reading skills among students at the School of Foreign Languages at Gazi University. A comprehensive literature review was conducted on the nature of reading, the importance of reading in learning a foreign language, and the concepts of motivation and demotivation in language learning. Based on insights from previous studies, a survey questionnaire and scale developed by the researcher were employed to collect data from 141 students and 56 instructors to identify the demotivational factors influencing reading skills in English language learners as perceived by both teachers and students. After analyzing the data, the results obtained from both students and teachers indicated that teacher-related factors are the most significant drivers of demotivation, closely followed by student-related factors and the classroom environment. Although negative attitudes toward reading factors are less influential, they still play a role in students' lack of motivation for reading. Additionally, the study confirms that external factors have a greater impact on students compared to internal factors. The study also found that factors such as age, regular reading habits, and the use of digital tools like websites and applications do not significantly correlate with a reduction in the feeling of demotivation.