BOBİ FRS ile ilgili algı ve bilgi düzeylerinin bağımsız denetim kalitesine etkileri: Bağımsız denetçiler üzerine bir araştırma
Effects of perception and knowledge levels about LMSE FRS on independent audit quality: A research on independent auditors
  1. Tez No: 925286
  2. Yazar: HALİL GÖKHAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde bağımsız denetçilerin BOBİ FRS (Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı) ile ilgili algı ve bilgi düzeylerinin bağımsız denetim kalitesi üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya katılan yeminli mali müşavirler, bağımsız denetçi yetkisi olan serbest muhasebeci mali müşavirler ve bağımsız denetçi olan meslek mensupları arasındaki potansiyel farklılıklar; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, unvan, BOBİ FRS ile ilgili sürekli eğitim alma ve faaliyette bulunduğu bölge durumlarına göre değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında 600 bağımsız denetçiye ölçek formu uygulanmıştır. Uygulanan ölçek formlarından 365 ölçek formu değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre bağımsız denetçilerin BOBİ FRS hakkındaki algı düzeylerinin orta düzeyde, bilgi düzeylerinin ise orta- yüksek düzeyde olumlu olduğu tespit edilmiştir. Algı ve bilgi düzeylerinde cinsiyet, yaş, eğitim durumu, görev yapılan bölge, unvan ve BOBİ FRS eğitimi alıp almama durumlarına göre farklılıklar gözlemlenmiştir. BOBİ FRS eğitim programlarına katılımın, denetçilerin algı ve bilgi düzeylerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Bağımsız denetçilerde BOBİ FRS ile ilgili algının bağımsız denetimin süreç ve çıktı kalitesine etki etmediği, bilgi düzeylerinin ise bağımsız denetimin süreç ve çıktı kalitesine etki ettiği tespit edilmiştir. Bağımsız denetçilerin BOBİ FRS ile ilgili eğitim programlarına sürekli katılmaları, karmaşıklıkların azaltılması için rehberler hazırlanması ve denetim süreçlerinde bilgi sistemlerinin etkin kullanımı bağımsız denetim kalitesinin artırılmasına önemli derecede katkı sağlayacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Effects of Perception and Knowledge Levels About LMSE FRS on Independent Audit Quality: A Research on Independent Auditors The purpose of this study is to investigate the effect of independent auditors' perception and knowledge levels regarding LMSE FRS (Financial Reporting Standards for Large and Medium-Sized Enterprises) on independent audit quality in our country. Potential differences between certified public accountants participating in the research, independent accountant financial advisors who are independent auditors, and professionals who are only independent auditors; It was evaluated according to age, gender, education level, title, receiving continuous training on LMSE FRS and the region in which it operates. Within the scope of the research, the scale form was applied to 600 independent auditors. Of the applied scale forms, 365 scale forms were evaluated. According to the results obtained from the research, it was determined that the perception levels of independent auditors about LMSE FRS were moderately positive, and their knowledge levels were medium-highly positive. Differences were observed in perception and knowledge levels according to gender, age, education level, region of duty, title and whether or not they received LMSE FRS training. It has been observed that participation in LMSE FRS training programs positively affects the perception and knowledge levels of auditors. It has been determined that the perception of independent auditors regarding BOBİ FRS does not affect the process and output quality of the independent audit, but their knowledge level affects the process and output quality of the independent audit. It is seen that the continuous participation of independent auditors in training programs related to BOBİ FRS, the preparation of guides to reduce complexities and the effective use of information systems in audit processes will contribute significantly to increasing the quality of independent auditing.