Bağımsız denetçilerin BOBİ FRS ile ilgili algı ve bilgi düzeylerinin tespitine yönelik bir çalışma: İstanbul ili örneği
A study on determination of independent auditors' perception and knowledge level about BOBI FRS: İstanbul city case
- Tez No: 546820
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET OTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Türkiye'nin de içinde bulunduğu küreselleşen dünyada, her alanda olduğu gibi ticaret alanında da işletmeler için sınırlar ve engeller giderek ortadan kalkmaktadır. Uluslararası Muhasebe Standartları, muhasebe alanında işletmelerin ortak dil ihtiyacını giderebilmeyi, farklılıkları ortadan kaldırmayı, şeffaf açık bilgi sağlayabilmeyi amaçlamaktadır. Herkesçe kabul edilmiş benzer finansal raporlama sistemi, tüm kesimlerin karşılaştırılabilir bilgi ihtiyacını giderebilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de uluslararası seviyede karşılaştırma yapmaya imkan veren Uluslararası Muhasebe Standartlarına geçiş için uzun süredir devam eden çalışmalar bulunmaktadır. TTK'nın 2012'de güncellemesine kadar geçen sürede, Uluslararası Muhasebe Standartları sadece SPK hükümleri altında faaliyet gösteren işletmelerle sınırlı tutulmuştur. 2012 yılında yürürlüğe giren TTK ile birlikte, Uluslararası Muhasebe Standartlarının kapsamı halka açık olmayan işletmeleri de içine alacak şekilde genişletilmiştir. Ancak karşılaşılan geçiş problemleri neticesinde, yeni bir düzenleme ile zorunlu uygulamanın sadece, Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluşlar (KAYİK) ile sınırlı tutulmasına karar verilmiştir. Türkiye'deki işletmelerin uluslararası seviyede raporlama yapabilmesini sağlamak ve modern dünyanın gereksinimlerini karşılamak amacı ile 2017 yılında orta ve büyük boy işletmeler için BOBİ FRS yürürlüğe girmiştir. BOBİ FRS ile beklenen amaçlara ulaşılması halinde, bilgi kullanıcıları başta olmak üzere tüm kesimlerin beklentileri doğrultusunda finansal raporlama yapmak mümkün olacaktır. Dolayısıyla, TFRS'ye geçişte yaşanan problemlerin benzerlerinin BOBİ FRS'ye geçiş sürecinde ortaya çıkıp çıkmayacağının belirlenmesi, standartların etkin olarak kullanılabilirliği konusunda fikir sağlayacaktır. Bu çalışma ile geçiş sürecinde BOBİ FRS ile ortaya çıkacak değişikliklere ne kadar hazır olunduğu konusunda fikir sahibi olunmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda, İstanbul ilinde, bağımsız denetim firmalarında çalışmakta olan bağımsız denetçiler üzerine anket çalışması gerçekleştirilerek, BOBİ FRS bilgi düzeyleri ve BOBİ FRS ile ilgili olası olumlu ve olumsuz etkiler konusundaki algıları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to globalization, like other areas, the barriers and obstacles are disappearing for companies in the field of trade. International Accounting Standards targets to satisfy the need for common language, elimination of differences, transparent and open information. The similar reporting system agreed by everyone can satisfy the need of information of all sides. Turkey has been trying for such a long time in the same manner as the rest of the world to successfully adapt the International Accounting Standards which enables comparability. International Accounting Standards had been kept compulsory for only companies regulated under SPK (Capital Market Regulator) until new Turkish Commerce Law (TTK) put in practice. The scope of International Accounting Standards usage had been broadened to include all public companies after the arrival of TTK. However, because of the hardship encountered after the implementation, a new revision had to be done to restrict the practice only to companies operating in the scope of KAYIK (Companies is related to public interest). BOBİ FRS was started to be implemented in 2007 for middle and big size companies to satisfy the need of the modern World and to have the qualified financial reports. It will be possible with BOBİ FRS to do reporting according to the expectation of firstly users of financial information and also all other sides. That is why, it is very important to determine if the similar hardships experienced with TFRS will arisen again during the transferring period of BOBİ FRS. The aim of this study to get an idea about the readiness for changes with the arrival of BOBİ FRS. For this purpose, A survey fulfilled on independent auditors working for audit companies to estimate the level of their knowledge about BOBİ FRS and to see What sort of negative and positive effects will come out after implementation of BOBİ FRS.