Kimi gıda örneklerinde çok halkalı aromatik hidrokarbonların kromotografik tayini
Chromotographic determination of polycyclic aromatic hydrocarbons in some food samples
  1. Tez No: 925285
  2. Yazar: ONUR CAN NAKİBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde geleneksel olarak tüketilen gıdalardan közlenmiş ve fırınlanmış patlıcan ve kapya biber örneklerinde QuEChERS modifiye EN Metod I ve ardından ayırma için uygun kolonlu GC-MS/MS tekniği ile PAH4 olarak isimlendirilen benzo[a]antrasen, krisen, benzo[b]fluoranten ve benzo[a]piren tayini yapıldı. Yöntemin gözlenebilme sınırları (S/N=3) ve tayin sınırları (S/N=10) benzo[a]antrasen, krisen, benzo[b]fluoranten ve benzo[a]piren için sırasıyla 0,035-0,115 µg/kg, 0,021-0,069 µg/kg, 0,024-0.078 µg/kg ve 0,051-0,0167 µg/kg olarak belirlendi. 5 ve 10 µg/kg PAH4 için geri kazanımlar ve yüzde bağıl standart sapmalar sırasıyla %85,1-108,6 ve 2,70-12,33 olarak hesaplandı. Ayrıca Avrupa Birliği Komisyonu No 836/2011 Tablo 7'de yöntemin PAH4 tayin yöntemlerine ilişkin performans kriterleri çerçevesinde doğru sonuç verdiği gösterildi. Çalışılan örneklerdeki PAH4 miktarları Avrupa Birliği ile uyumlu olan Türk Gıda Kodeksi Bölüm 6.1'de yer alan benzo[a]piren ve ƩPAH4 limitleri (5 µg/kg ve 30 µg/kg) yönünden değerlendirildiğinde, sadece közlenmiş kabuklu patlıcandaki toplam PAH4 miktarı (33,87±0,80 µg/kg) sınır değerin biraz üzerinde saptandı. Fırınlanmış örneklerde her bir PAH'ın gözlenebilme sınırının altında, diğer közlenmiş örneklerde ise düşük miktarlarda olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, detection of benzo[a]anthracene, chrysene, benzo[b]fluoranthene, called PAH4, were performed in roasted and baked eggplant and capia pepper samples, which are traditionally consumed foods in our country, using QuEChERS modified EN Method I for separation and then the GC-MS/MS technique. The detection limits (S/N=3) and determination limits (S/N=10) of the method are 0,035-0,115 µg/kg, 0,021-0,069 µg/kg, 0,024-0.078 µg/kg ve 0,051-0,0167 µg/kg for benzo[a]anthracene, chrysene, benzo[b]fluoranthene and benzo[a]pyrene, respectively. The recoveries and percent relative standard deviations for 5 and 10 µg/kg PAH4 were calculated as 85.1-108.6% and 2.70-12.33, respectively. In addition, it is shown that the method gives accurate results within the framework of the performance criteria for PAH4 determination methods in Table 7 of European Union Commission No 836/2011. When the PAH4 amounts in the studied samples were estimated in terms of benzo[a]pyrene and ƩPAH4 limits (5 µg/kg and 30 µg/kg, respectively) in Section 6.1 of the Turkish Food Codex, which is compatible with the European Union, the total PAH4 amount only in roasted peeled eggplant was detected slightly above (33.87±0.80 µg/kg) the limit value. Each PAH was obtained to be below the detection limit in the baked samples and in low amounts in the other roasted samples.