Büyükşehir belediyelerinde stratejik planlama bağlamında sürdürülebilirlik ve etkinlik sorunsalı: Sayıştay ve bütçe raporlarına dayalı ampirik bir araştırma
The problem of sustainability and effectiveness in the context of strategic planning in metropolitan municipalities: An empirical research based on Court of Accounts and budget reports
- Tez No: 925288
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Kurumlarda stratejik planların etkinliği sağlanarak hem organizasyonel başarı elde edilebilmekte hem de toplumsal fayda artırılabilmektedir. Etkin stratejik planlar yapan kurumlar, sınırlı kaynaklarını doğru yerlere yönlendirerek verimliliklerini artıracaklardır. Çalışmamızda amaç; Sayıştay ve bütçe raporlarına dayanarak büyükşehir belediyelerinin stratejik planlama etkinliklerini değerlendirmektir. Çalışma, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulanan 30 büyükşehir belediyesi üzerinde yapılmıştır. Bu doğrultuda nicel ve nitel yöntemleri bir araya getiren karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Büyükşehir belediyelerinin stratejik planları ve büyükşehir belediyeleri hakkında yayımlanan Sayıştay raporlarına yönelik içerik analizi, mali tablolarına yönelik de birim kök analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; büyükşehir belediyelerinin istenilen düzeyde şeffaf, hesap verebilirlik ve mali saydamlık anlayışına sahip olmadıkları tespit edilmiştir. Sayıştay raporları mevcudiyet, zamanlılık ve sunum kriterlerine göre ideal; ilgililik, ölçülebilirlik ve iyi tanımlama kriterlerine göre oldukça zayıftır. Ayrıca büyükşehir belediyelerinin sürdürülebilirlik açısından mali yapılarının kuvvetli olmadığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak bu unsurların etkin bir stratejik planlama üzerindeki etkileri tespit edilip elde edilen sonuçlara göre söz konusu kurum ve yöneticileri ilgilendiren öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of strategic plans in institutions can lead to both organizational success and increased societal benefit. Institutions that create effective strategic plans will enhance their efficiency by directing their limited resources to the right places. The aim of our study is to evaluate the strategic planning effectiveness of metropolitan municipalities based on the Court of Accounts and budget reports. The study was conducted on 30 metropolitan municipalities within the borders of the Republic of Turkey. In this context, a mixed research method that combines quantitative and qualitative approaches was employed. Content analysis was performed on the strategic plans of the metropolitan municipalities and the Court of Accounts reports published regarding them, while root unit analysis was conducted on their financial statements. According to the findings, it was determined that metropolitan municipalities do not possess the desired level of transparency, accountability, and financial transparency. The Court of Accounts reports are ideal in terms of presence, timeliness, and presentation criteria; however, they are quite weak according to relevance, measurability, and good definition criteria. Additionally, it has emerged that the financial structures of the metropolitan municipalities are not strong in terms of sustainability. As a result, the effects of these elements on effective strategic planning were identified, and recommendations concerning the relevant institutions and their managers were provided based on the findings.