Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2020-2024 stratejik planının amaç ve hedef kartları bağlamında analizi
An analysis of the 2020-2024 strategic plan of Ankara Metropolitan Municipality in the context of goal and objective cards
- Tez No: 899453
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS SARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde yerel yönetimlerin sorumluluklarının artması, halkın ihtiyaçlarına daha hızlı ve etkin bir biçimde yanıt verme gerekliliğini ön plana çıkarmıştır. Bu doğrultuda stratejik planlama, yerel yönetimlerin hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkesini benimseyerek, vatandaşlara sunulan hizmetlerin kalitesini artırmada kilit rol oynamaktadır. Stratejik planlar, belediyelerin hedefledikleri geleceğe ulaşma yolunda bir rehber niteliğindedir ve bu süreçte kaynakların etkin bir şekilde yönetilmesine olanak sağlar. Dolayısıyla stratejik planlama, yerel yönetimlerin daha verimli hizmet sunmalarını ve vatandaşların beklentilerini karşılamalarını mümkün kılar. Bu tez çalışmasının amacı, Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2020-2024 dönemi stratejik planının incelenerek, 2020-2023 yılları arasında belirlenen stratejik amaç ve hedeflerin ne oranda hayata geçirildiğinin analiz edilmesidir. Aynı zamanda yapılan faaliyetlerin hizmet alanlarına göre ağırlığı da ortaya koyulmuştur. Araştırmada örneklem olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi seçilmiş ve nitel araştırma tekniklerinden doküman analizi yöntemi kullanılarak stratejik plan ve faaliyet raporları incelenmiştir. 2020-2023 yıllarına ait veriler, faaliyet raporlarından elde edilip, hizmet alanlarına göre sınıflandırılarak detaylıca analiz edilmiştir. Çalışmada, belediyenin bu süreçte belirlediği hedeflere ne ölçüde ulaştığını değerlendirmek üzere hazırlanmış olup, 22 farklı hizmet alanındaki performansı incelemiştir. Literatürdeki yerel yönetimlerin stratejik planlamaları konu alan çalışmalarda genellikle performans yönetimi, insan kaynakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi sınırlı konulara odaklanılmıştır. Bu çalışmada ise Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tüm stratejik hedefleri ayrıntılı bir biçimde ele alınarak, bu alanda daha geniş bir bakış açısı sunulmuş ve literatüre de belli düzeyde katkı sağlanmıştır. Araştırma sonucunda, toplam 214 eylemden oluşan stratejik planın ortalama gerçekleşme oranının %74 olduğu ortaya çıkmıştır. En fazla ortalama gerçekleşme oranı sağlık alanında; en az ortalama gerçekleşme oranı ise dini hizmetler alanında; en fazla eylem kurumsal performans alanında; en az eylem ise dini hizmetler, turizm ve kadın haklarında olmuştur. Bu bulgular, belediyenin güçlü ve zayıf yanlarını ortaya koyarak, gelecekte stratejik hedeflerin nasıl daha etkin bir şekilde uygulanabileceği konusunda yol gösterici öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the increasing responsibilities of local governments have highlighted the necessity to respond to the needs of the public more quickly and effectively. In this regard, strategic planning plays a crucial role in improving the quality of services provided to citizens by adopting the principles of accountability and transparency within local governments. Strategic plans serve as a guide for municipalities to achieve their envisioned future, enabling efficient management of resources throughout this process. Therefore, strategic planning allows local governments to deliver services more efficiently and meet the expectations of their citizens. The purpose of this thesis is to examine the 2020-2024 strategic plan of Ankara Metropolitan Municipality and analyze the extent to which the strategic goals and objectives set for the 2020-2023 period have been realized. Additionally, the distribution of the activities conducted during this period by service areas has also been identified. In this research, the Ankara Metropolitan Municipality was selected as a sample, and the method of document analysis, one of the qualitative research techniques, was used to examine the strategic plan and activity reports. Data for the years 2020-2023 were obtained from the activity reports, classified by service areas, and analyzed in detail. This study was prepared to evaluate the extent to which the municipality achieved the goals set during this period, examining performance in 22 different service areas. In the literature, studies on the strategic planning of local governments generally focus on limited topics such as performance management, human resources, and gender equality. In contrast, this study provides a broader perspective by examining all of Ankara Metropolitan Municipality's strategic goals in detail, offering a significant contribution to the literature. The research results reveal that the average realization rate of the strategic plan, consisting of 214 actions, is 74%. The highest average realization rate was in the health sector, while the lowest was in religious services. The most actions were in the area of corporate performance, while the fewest actions were in religious services, tourism, and women's rights. These findings shed light on the strengths and weaknesses of the municipality and offer guiding recommendations on how strategic goals can be more effectively implemented in the future.