Kognitif kırılganlığı olan alzheimer demanslı ve fiziksel kırılganlığı olan yaşlı bireylerin kinezyofobi, denge, düşme ve yürüme hızlarının karşılaştırılması
Comparison of kinesiophobia, balance, falling and walking speeds of elderly individuals with alzheimer's dementia and physical frailty with cognitive frailty
  1. Tez No: 925299
  2. Yazar: BEYZA NUR ÇELİK ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma ile, kognitif kırılganlığı olan Alzheimer demanslı (AD), fiziksel kırılgan ve kontrol grubunun kinezyofobi, denge, düşme korkusu ve yürüme hızının incelenmesi hedeflendi. Çalışmaya 65 yaş üstü, Özel Yaşlı Bakım Merkezlerinde kalan nörolog tarafından Alzheimer demans (AD) tanılı 18 birey, fiziksel kırılganlığı Frail kırılganlık anketi ile belirlenen 18 birey ve 18 kontrol grubu olmak üzere toplam 54 yaşlı birey dahil edildi. Veri toplama sürecinde düşmeyi değerlendirmek için Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ), dengeyi değerlendirmek için Berg Denge Ölçeği (BDÖ), kinezyofobiyi değerlendirmek için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), yürüme hızını değerlendirmek için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG) ve 2 Dakika Yürüme Testi (2D-YT), kırılganlığı değerlendirmek için Frail Kırılganlık Anketi (FKA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate kinesiophobia, balance, fear of falling, and walking speed in Alzheimer's dementia (AD) with cognitive frailty, physically frail, and control groups. A total of 54 elderly individuals over 65 years of age, including 18 individuals diagnosed with Alzheimer's dementia (AD) by a neurologist, 18 individuals whose physical frailty was determined by the Frail Frailty Questionnaire and 18 control group, staying in Private Aged Care Centres, were included in the study. In the data collection process, Fall Efficacy Scale (FES) was used to assess falls, Berg Balance Scale (BBS) to assess balance, Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) to assess kinesiophobia, Timed Up and Go Test (TUG), and 2 Minute Walk Test (2D-Walk Test) to assess walking speed, and Frail Frailty Questionnaire (FFQ) to assess frailty.