Kronik myeloid lösemide regülatuvar T hücre subpopulasyonları ve hastalık seyri ile ilişkileri
Regulatory T cell subpopulations in chronic myeloid leukemiaand relationship with disease progression
- Tez No: 925312
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kronik myeloid lösemi, 9'uncu ve 22'nci kromozomların uzun kollarının resiprokal translokasyonundan kaynaklanan onkojenik BCR-ABL1 füzyon geninin varlığı ile karakterize kronik myeloproliferatif bir neoplazmdır. Tümör oluşumunda kanser hücreleri immün gözetimden kurtulmak için kompleks stratejiler geliştirirler. Kronik myeloid lösemide de lösemik hücrelerin immün sistemden kaçmak için benzer mekanizmayı kullandığı gösterilmiştir. Treg'ler kanser mikroçevresinde immünsupresif rolünden hareket ederek çalışmamızda farklı klinik özelliklere sahip KML hastalarımızda Treg ve alt tiplerini çalışmayı ve Treg hücre alt gruplarının KML seyri ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmaya; 37 KML hastası (14 kadın, 23 erkek) 10 sağlıklı gönüllü (5 kadın, 5 erkek) dahil edildi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerden 4 ml EDTA'lı tüpe kan alındı. Alınan kan örnekleri 12 saat içinde hematoloji laboratuvarında bulunan akım sitometrisi cihazında DuraClone IM Treg tube kullanılarak 8 renkli akım sitometrik analiz yapıldı. Laboratuvar ve klinik bilgileri kaydedildi. p değerinin
Özet (Çeviri)
Chronic myeloid leukemia is a chronic myeloproliferative neoplasm characterized by the presence of the oncogenic BCR-ABL1 fusion gene resulting from a reciprocal translocation of the long arms of chromosomes 9 and 22. During tumor formation, cancer cells develop complex strategies to evade immune surveillance. In chronic myeloid leukemia, leukemic cells have been shown to use similar mechanisms to evade the immune system. Based on the immunosuppressive role of Tregs in the cancer microenvironment, we aimed to study Tregs and their subtypes in CML patients with different clinical features and to reveal the relationship between Treg cell subsets and the course of CML. The study included 37 CML patients (14 women, 23 man) and 10 healthy subjects (5 women, 5 man). 4 ml of blood was collected to EDTA containing tubes from participants. Blood samples are analyzed in 12 hours after collection in hematology laboratory with 8 colour flow cytometry by using DuraClone IM Treg tube. Laboratory and clinical parameters are recorded. Statistical analysis was done with SPPS 24,0 for Windows programme. A p value