Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında üniversite öğrencilerinin finansal davranışları ve finansal okuryazarlığı: Karşılaştırmalı bir analiz
Financial behavior and financial literacy of university students between the United Stades and Türkiye: A comparative analysis
  1. Tez No: 925320
  2. Yazar: MUHAMMED ENES PAYVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR AĞIRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Finansal okuryazarlık, bireylerin finansal kavramları ve araçları anlama, bu bilgileri finansal kararlarında kullanabilme becerisidir. Bu kavram, bireylerin bütçeleme, tasarruf, yatırım ve borç yönetimi gibi konularda bilinçli ve etkili kararlar alabilme yeteneklerini ifade eder. Finansal okuryazarlık, bireylerin mali refahını artırır ve ekonomik belirsizlikler karşısında daha dayanıklı olmalarını sağlar. Bu beceri, temel finansal terimleri anlamaktan başlayarak, karmaşık finansal ürün ve hizmetlerin değerlendirilmesine kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır yapılan bu çalışmada türkiye ve amerika da bulunan öğrencilere finansal kavranış ve finansal okuryazarlık oranını ölçme ve sonuçların değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is the ability of individuals to understand financial concepts and tools, and to use this knowledge in their financial decisions. This concept refers to individuals' abilities to make informed and effective decisions in budgeting, saving, investing, and debt management. Financial literacy enhances individuals' financial well-being and makes them more resilient in the face of economic uncertainties. This skill ranges from understanding basic financial terms to evaluating complex financial products and services. In this study, the financial behavior and financial literacy rates of students in Turkey and the United States were measured, and the results were evaluated.