Sınır kapılarının bulundukları illere sosyal ve ekonomik etkileri: Çıldır-Aktaş sınır kapısı örneği
Social and economic effects of border gates on the provinces where they are located: Example of Çıldır-Aktaş border gate
  1. Tez No: 925321
  2. Yazar: FATMA DEMİR YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED İHSAN ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Türkiye-Gürcistan ticaretini ele alarak özellikle Ardahan ilinin coğrafi, ekonomik ve sosyo-ekonomik dinamiklerini Aktaş Sınır Kapısı düzleminde incelemeyi amaçlamaktadır. Ardahan'ın ilinin tez konusu olarak seçilme nedeni, iki sınır kapısına sahip olan bir ilin gelişmemiş olmasıdır. Bu durumu anlamak için, ekonomik çeşitlilik ve rekabet gücü, jeopolitik faktörler, eğitim ve insan kaynakları, devlet politikaları ve teşvikler, altyapı yetersizlikleri gibi çeşitli etkenleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Araştırma, Ardahan'ın ekonomik gelişimini engelleyen spesifik etmenleri inceleyerek bu durumu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen veriler, sınır ticaretinin Ardahan'ın kalkınma hızını nasıl etkilediğini açığa çıkararak bölgede sürdürülebilir kalkınma için izlenmesi gereken stratejilere ışık tutması beklenmektedir. Bu tez çalışmasında nitel araştırma yöntemi kullanılmış, mülakat/görüşme tekniğiyle veriler toplanmıştır. Bu bağlamda Çıldır Aktaş sınır kapısının Çıldır ve Ardahan'a etkilerinin tespit edilmesi amacıyla il ve ilçe genelinde hizmet veren kurum ve yöneticiler arasından dış ticaretle doğrudan ilgili olan kurum ve yöneticileri, yerel yönetimlerin başkanları ve mülki idari amirleri çalışmanın hedef kitlesi, evreni ve örneklemi olarak belirlenmiştir. Çalışmada Ardahan'ın genel sosyo-ekonomik durumu incelenerek sınır ticaretinin bölgesel kalkınma üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda Çıldır Aktaş Sınır Kapısı'nın bölgeye beklenen düzeyde katkı sağlamadığı tespit edilmiş ve birtakım öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Turkey-Georgia trade, focusing particularly on the geographical, economic, and socio-economic dynamics of the Ardahan province within the context of the Aktaş Border Gate. The reason for choosing Ardahan as the subject of the thesis is that it is a province with two border gates but remains underdeveloped. To understand this situation, it is important to consider various factors such as economic diversity and competitiveness, geopolitical factors, education and human resources, state policies and incentives, and infrastructure deficiencies. The research aims to analyze the specific factors that hinder Ardahan's economic development. The data obtained are expected to shed light on the strategies to be followed for sustainable development in the region by revealing how border trade affects Ardahan's development rate. In this thesis, a qualitative research method was used, and data were collected through interview techniques. In this context, to determine the effects of the Çıldır Aktaş border gate on Çıldır and Ardahan, institutions and managers directly related to foreign trade among the institutions and managers serving in the province and district, as well as the heads of local administrations and civil administrators, were determined as the target group, universe, and sample of the study. The study examines the general socio-economic status of Ardahan and reveals the effects of border trade on regional development. As a result of the research, it was determined that the Çıldır Aktaş Border Gate did not contribute to the region as expected, and a number of recommendations were made.