Probleme dayalı öğrenme yaklaşımının 6. sınıf öğrencilerinin öz düzenleme ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of problem-based learning approach on self-regulation and problem solving skills of 6th grade students
  1. Tez No: 925331
  2. Yazar: KÜBRANUR ÇELİK PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada 6.sınıf matematik dersinde öğrenciler üzerinde probleme dayalı öğretimin, öz düzenleme becerilerinin ve problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bireylerin bu becerilerinin, yapılacak olan uygulama ve ölçme faaliyetleri ile desteklenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu araştırma nicel bir araştırmadır. Çalışmada ön test-son test eşleştirilmiş tek gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Erzurum merkezde bulunan bir ortaokulda eğitim gören 42 adet 6.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada araştırma grubuna probleme dayalı matematik öğretimi uygulanmıştır. Uygulama sürecinde 6 farklı etkinlik gerçekleştirilmiştir. Ayrıca uygulama öncesinde ve sonrasında oluşturulan öz düzenleme ve problem çözme becerisi testleri ön test, son test olarak tekrarlı şekilde uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde, Shapiro Wilk, bağımlı ve bağımsız t-testi kullanılmıştır. Bulgular: Uygulama grubunda gerçekleştirilen öğretim sonucunda, öz düzenleme ve problem çözme becerilerinde anlamlı farklılık ortaya konulduğu görülmüştür. Her iki ölçektede Ön test-son test puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuçlar: Probleme dayalı matematik öğretiminin bireylerin Öz düzenleme ve Problem çözme becerileri üzerinde akademik olarak başarı sağlandığı görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda gelecek araştırmalara yönelik, probleme dayalı matematik öğretiminin, öğrenme ortamlarında farklı etkinlikler ile desteklenerek tüm derslerde uygulanabilmesi ve uygulanacak müfredatlarda daha fazla yer verilmesi önerilerden bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the effects of problem-based teaching on self-regulation skills and problem-solving skills in 6th grade mathematics classes. It is aimed to support these skills of individuals with application and measurement activities. Method: This research is a quantitative research. A pre-test-post-test matched single-group experimental design was used in the study. The sample of this study consists of 42 6th grade students studying at a secondary school in Erzurum city center in the 2023-2024 academic year. In this study, problem-based mathematics teaching was applied to the research group. 6 different activities were carried out during the application process. In addition, self-regulation and problem-solving skills tests created before and after the application were applied repeatedly as pre-test and post-test. Shapiro Wilk, dependent and independent t-tests were used in the analysis of the data obtained from the research. Findings: As a result of the instruction given to the application group, it was observed that there was a significant difference in self-regulation and problem-solving skills. The difference between the pre-test and post-test scores in both scales was found to be statistically significant. Conclusions: It has been observed that problem-based mathematics teaching provides academic success on individuals' self-regulation and problem-solving skills. In line with these results, some of the suggestions for future research are that problem-based mathematics teaching can be implemented in all courses by supporting it with different activities in learning environments and that it should be given more space in the curricula to be implemented.