İlkokul sosyal bilgiler dersinde etkinlik tabanlı öğrenme yaklaşımı ile öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi
Developing students' critical thinking skills through activity-based learning in elementary school social studies
  1. Tez No: 937361
  2. Yazar: SERHAN ZAFER KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KANADLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, ilkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde etkinlik tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin gelişimine olan etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, Facione'nin eleştirel düşünme modeline dayalı olarak yorumlama, analiz, değerlendirme, çıkarım, açıklama ve öz düzenleme gibi alt becerilerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma, Mersin ili Akdeniz ilçesindeki bir okulda öğrenim gören 21 öğrenciden oluşan bir örneklem grubuyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde, etkinlik tabanlı öğretim yöntemleriyle (pazaryeri, düşün-eşleş-paylaş, münazara, 6 şapka düşünme tekniği, beyin fırtınası ve istasyon tekniği gibi) desteklenen bir öğretim modeli uygulanmıştır. Öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerindeki değişimi belirlemek amacıyla ön test ve son test uygulamaları yapılmış, öğrencilerin sürece ilişkin deneyimlerini anlamak için nitel veriler toplanmıştır. Toplanan nicel ve nitel veriler birlikte yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, etkinlik tabanlı öğrenmenin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle, eleştirel düşünme becerilerinin alt boyutları olan analiz, çıkarım ve açıklama becerilerinde belirgin iyileşmeler kaydedilmiştir. Öğrencilerin etkinlikler aracılığıyla daha derinlemesine düşünme, yorum yapma ve kendi düşüncelerini sorgulama becerilerini geliştirdikleri gözlenmiştir. Bu çalışma, etkinlik tabanlı öğrenmenin, Sosyal Bilgiler dersinde eleştirel düşünme becerilerinin kazandırılması ve öğrencilerin öğrenme süreçlerine daha aktif katılımlarının sağlanması açısından önemli bir katkı sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, eğitimcilerin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak yöntem ve teknikleri benimsemelerine yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of an activity-based learning approach on the development of critical thinking skills among 4th-grade students in the Social Studies curriculum. Grounded in Facione's critical thinking model, the research aims to enhance key sub-skills, including interpretation, analysis, evaluation, inference, explanation, and self-regulation. The study was conducted with a sample of 21 students enrolled in a school located in the Akdeniz district of Mersin, Turkey. An instructional model incorporating activity-based teaching methods—such as marketplace simulations, think-pair-share, debates, the six thinking hats technique, brainstorming, and station-based learning—was implemented throughout the study. A quasi-experimental design with pre-test and post-test measures was employed to assess changes in students' critical thinking skills. Additionally, qualitative data were collected to gain deeper insights into students' learning experiences and cognitive engagement. The integration of both quantitative and qualitative findings provided a comprehensive understanding of the learning outcomes. The results indicate that activity-based learning significantly enhances students' critical thinking skills, particularly in the domains of analysis, inference, and explanation. Findings suggest that students demonstrated increased capacity for higher-order thinking, deeper conceptual engagement, and the ability to critically evaluate and articulate their reasoning processes. This study contributes to the field of educational research by underscoring the efficacy of activity-based learning in fostering critical thinking skills within the elementary Social Studies curriculum. The findings offer valuable pedagogical implications, encouraging educators to adopt student-centered, interactive methodologies that cultivate analytical reasoning, problem-solving abilities, and active participation in the learning process.