Antik Yunan'dan Rawls'a adalet düşünceleri ve Rawls'un adalet teorisinin oluşumu
Ideas of justice from Ancient Greek to Rawls and the formation of Rawls's theory of justice
  1. Tez No: 925330
  2. Yazar: AYBÜKE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Antik çağlardan günümüze kadar önemini koruyan adalet kavramı özellikle günümüzde eşitsizlik, haksızlık gibi kavramlarla bir arada kullanılan bir kavramdır. Her seferinde başka cevaplar alan ve birçok teoriye rağmen bir türlü sağlanamayan, adil toplum düzeninin nasıl olacağı sorusuna, 20. Yüzyılın önemli liberal isimlerinden biri olan John Rawls kendi adalet teorisi ile cevap vermeye çalışmıştır. Bu tezde Rawls'un adalet teorisi incelenerek adalet ve eşitlik anlayışı analiz edilmeye çalışılmıştır. Rawls'un teorisinde önemli yer tutan başlangıç durumu ve cehalet perdesi gibi kavramlarin eşlik ettiği düşüncenin açıklanması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra Rawls'un Kant ve Hume'dan etkilendiği noktalar, faydacılık eleştirisine karşı geliştirdiği teori ele alınmıştır. Bu çalışma adaletin bireysel haklar ve toplumsal eşitlik açısından nasıl sağlanabileceği konusunda bir anlayış sunmaya çalışmaktadır. Bu çalışmanın adaletin yalnızca temel haklar ya da bireysel özgürlüklerle sınırlandırılmadan daha geniş bir yelpazede ele alınmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada Rawls'un seçilme nedeni teorisinin ortaya çıktığı tarihin günümüze yakın olması ve aynı zamanda birçok önemli düşünürden etkilenip kendi teorisini bu etkinin ışığında oluşturulması ve özellikle toplumsal sözleşme anlayışına teorisinde yeni bir soluk getirmesidir. Rawls'un adalet teorisi incelendiğinde birçok önemli düşünürün teorilerinin bir sentezi olarak karşımıza çıktığı görülmektedir. Çalışma için kullanılması tercih edilen yöntem literatür taramadır. Çalışmada yer alan isimlerin ilgili kaynaklarına ve John Rawls'un Bir Adalet Teorisi ve Siyasi Liberalizm gibi temel kitaplarına başvurulmuştur. Bunlara ek olarak çalışma içerisinde değinilen adalet teorileri hakkında yazılan birincil ve ikincil kaynaklara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of justice, which has maintained its importance from ancient times to the present day, is especially associated with terms such as inequality and injustice in modern times. Despite numerous theories and varying answers, the question of what a just societal order would look like, which has remained elusive, has been addressed by one of the important liberal thinkers of the 20th century, John Rawls, through his theory of justice. This thesis examines Rawls' theory of justice and attempts to analyze the understanding of justice and equality. The aim is to explain the concepts that are central to Rawls' theory, such as the original position and the veil of ignorance. Additionally, the points where Rawls was influenced by Kant and Hume, as well as his theory developed in response to the critique of utilitarianism, are discussed. This study seeks to provide an understanding of how justice can be achieved in terms of individual rights and social equality. It is believed that this work will contribute to a broader view of justice, addressing it beyond just fundamental rights or individual freedoms. The reason for selecting Rawls in this study is that the date his theory emerged is relatively recent, and that he was influenced by many important philosophers, creating his own theory in light of these influences, while also bringing a new perspective to the social contract theory. Upon examining Rawls' theory of justice, it becomes clear that it is a synthesis of the theories of many prominent thinkers. The preferred method for this study is literature review. Relevant sources from the thinkers mentioned in the work, as well as John Rawls' fundamental books such as A Theory of Justice and Political Liberalism, have been consulted. Additionally, primary and secondary sources on the justice theories discussed in the work have also been included.