Dikdörtgen mıknatıslı manyetik levitasyon sistemlerinde manyetik alan analizi
Analysis of magnetic field of the rectangular magnet levitation systems
  1. Tez No: 925352
  2. Yazar: SAMED GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Manyetik levitasyon yoğunluk ölçüm ve benzeri geometriye sahip sensör sistemlerinde manyetik alan ve kuvvetin lineer olması önemli bir parametredir. Bu tez çalışmasında manyetik levitasyon sistemleri için oluşturulmuş aynı kutupları birbirine bakan mıknatıs çiftinin manyetik alanı teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. İncelemede mıknatıslar arasındaki mesafe ve mıknatıs boyutlarına bağlı olarak iki mıknatıs arasında oluşan manyetik alan ve bu manyetik alanın doğrusallığı ele alınmıştır. Bununla beraber lineer manyetik alan elde etmek amacıyla mıknatısın boyutları (uzunluk ve yükseklik) optimize edilmiştir. Doğrusal uydurulmuş fonksiyon R2 ve rmse metrikleriyle incelenmiştir. İnceleme sonuçları kullanılarak, ticari olarak satın alınmış 62x12x3 mm ebatlarındaki mıknatıs çifti için levitasyon aralığı optimize edilmiştir. Mıknatıslar arasındaki boşluk 1 mm ile 10 mm arasında değiştirilerek her değer için manyetik alan fonksiyonu bir lineer fonksiyona fit edilmiştir. Bu fit işlemlerinde lineerlik, R² metriği ile değerlendirilmiştir. Yaklaşık 1.8-2 mm aralık için en yüksek R²=0.999 değeri elde edilmiştir. Manyetik alanın yanında, manyetik potansiyel enerjinin uzaysal değişimi ile elde edilen manyetik kuvvette ele alınmıştır. Çalışmanın sonuçları yoğunluk ölçümü için kullanılan manyetik levitasyon sistemlerinde, lineer kuvvet yaklaşımında ölçüm hassasiyeti ve kolaylığı sağlaması açısından ve ölçüm doğruluğun arttırılması açısından katkı sağlacaktır.
Özet (Çeviri)
The linearity of the magnetic field and force is an important parameter in magnetic levitation density measurement systems and other sensor systems with similar geometries. In this thesis, the magnetic field of a pair of magnets with like poles facing each other, designed for magnetic levitation systems, has been theoretically and experimentally investigated. The study focuses on the magnetic field generated between the two magnets and its linearity, depending on the distance between the magnets and their dimensions. Furthermore, the dimensions of the magnets (length and height) were optimized to achieve a linear magnetic field. The linear fit functions were evaluated using R² and rmse metrics. Based on the investigation results, the levitation range was optimized for a commercially purchased pair of magnets with dimensions of 62×12×3 mm. The gap between the magnets was varied from 1 mm to 10 mm, and for each value, the magnetic field function was fitted to a linear function. The linearity was assessed using the R² metric, and the highest value of R²=0.999 was obtained for a range of approximately 1.8–2 mm. In addition to the magnetic field, the magnetic force obtained from the spatial variation of the magnetic potential energy was also examined. The results of this study contribute to magnetic levitation systems used for density measurement by improving measurement accuracy, facilitating measurement processes with a linear force approach, and enhancing overall precision.