Askeri lojistikte blok zincir uygulamaları: Bir değerlendirme ve model önerisi
Blockchain applications in military logistics: An evaluation and proposal for a new model
- Tez No: 925353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED İHSAN ÇUBUKÇU, DR. ÖĞR. ÜYESİ DORUK AYBERKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, güncel askeri lojistiğinde blok zincir teknolojisinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Blok zincir teknolojisi, askeri lojistik süreçlerinde güvenilirlik, izlenebilirlik ve veri bütünlüğü faktörlerinin geliştirilmesi hususunda detaylı bir çalışma yürütülmüştür. Bu kapsamda blok zincir teknolojisinin, askeri lojistik yönetimindeki potansiyel kullanımına yönelik teorik ve pratikteki uygulamalar incelenmiştir. Bu incelemelerden elde edilen bulgulara göre askeri lojistik yönetiminde blok zincir teknolojisinin kullanımı ile ilgili bir model önerisinde bulunulmuştur. Model önerisinde, blok zincir teknolojisinin askeri tedarik zinciri yönetimindeki geleneksel yöntemlere kıyasla nasıl bir katkı sağlayabileceğini vurgulamıştır. Model askeri lojistik operasyonlarında güvenli veri paylaşımı, otomatikleştirilmiş iş akışları, takip edilebilirlik ve şeffaflığın sağlanmasını hedefler. Bu çalışma, askeri yönetim entegrasyonunda karşılaşılabilecek potansiyel zorlukları göz önünde bulundurarak, bu zorlukların çözümüne yönelik öneriler sunmaktadır. Bu çalışma, blok zincir teknolojisinin askeri lojistik alanındaki uygulamaları ile, blok zincir teknolojisinin potansiyel faydalarını ve genişletilmiş kullanım alanlarına yönelik incelemeleri kapsamaktadır. Bu doğrultuda gelecekteki askeri lojistik yönetim stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of blockchain technology in current military logistics has been investigated. A detailed study has been conducted on how blockchain technology can enhance reliability, traceability, and data integrity in military logistics processes. Within this scope, both theoretical and practical applications of the potential use of blockchain technology in military logistics management have been examined. Based on the findings from these examinations, a model proposal regarding the use of blockchain technology in military logistics management has been suggested. The model proposal highlights how blockchain technology can contribute to military supply chain management compared to traditional methods. The model aims to ensure secure data sharing, automated workflows, traceability, and transparency in military logistics operations. This study takes into account the potential challenges that may be encountered in the integration of military management and offers recommendations for solving these challenges. This study encompasses the applications of blockchain technology in the field of military logistics and examines the potential benefits and extended use cases of blockchain technology. In this context, it aims to contribute to the development of future military logistics management strategies.