Festivallerin duygusal müşteri deneyimi ve sosyal bütünleşmeye katkısına yönelik bir araştırma
A research on the contribution of festivals to emotional customer experience and social integration
- Tez No: 925392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÖŞKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde festivaller hem yerel yönetimler hem de katılımcılar için popüler cazibe unsuru haline gelmiştir. Katılımcıların ilgi odağı haline gelen ve her geçen gün sayısında artış yaşanan festivaller, destinasyon tanıtımında ve bölgeyi ziyaret eden kişi sayısının artmasında önemli rol oynamaktadır. Festivallerin ekonomik etkilerinin yanında sosyal ve kültürel etkileri de bulunmaktadır. Bu bağlamda festivallerin katılımcıların duygusal müşteri deneyimi yaşamasına ve sosyal bütünleşmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Festivaller; insanların bir araya gelmeleri, sosyal ilişki kurmaları, tanışmaları, kaynaşmaları, eğlenmeleri ve iyi zaman geçirmeleri için uygun bir atmosfer oluşturmaktadırlar. Bu yönüyle festivallerin sosyal fonksiyonu göz ardı edilemez. Alan yazın incelendiğinde festivallerin duygusal müşteri deneyimine etkisini ve sosyal bütünleşmeye katkısını ayrı ayrı olarak ele alan araştırmalara rastlanılmaktadır. Ancak tek bir modelde bu iki değişkeni bir arada ele alan bir araştırmaya rastlanamamıştır. Bu araştırmanın amacı; festivallerin duygusal müşteri deneyimi ve sosyal bütünleşmeye katkısını bir arada incelemektir. Böylece mevcut olan boşluk bir nebze doldurularak alan yazına katkıda bulunabilecektir. Araştırma verilerinin anket aracılığıyla toplanması ve elde edilecek verilerin de nicel araştırma yöntemiyle analiz edilerek çözümlenmesi planlanmaktadır. Araştırma sonucunda festivallerin duygusal müşteri deneyimi ve sosyal bütünleşmeye katkısı ortaya konulacak, alan yazın ışığında değerlendirmeler yapılacak ve öneriler getirilecektir. Diğer taraftan araştırma bulgularının kamu kuruluşlarına, yerel yönetimlere, sivil toplum örgütlerine ve diğer paydaşlara da ışık tutabileceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, festivals have become a popular attraction for both local governments and participants. becoming the focus of attention of the participants and Festivals with an increase in the number of festivals play an important role in promoting the destination and increasing the number of people visiting the region. Festivals have social and cultural effects as well as economic effects. In this context, it is thought that festivals contribute to the emotional customer experience and social integration of the participants. Festivals; They create a suitable atmosphere for people to come together, establish social relations, meet, mingle, have fun and have a good time. In this respect, the social function of festivals cannot be ignored. When the literature is examined, it is seen that there are studies that separately discuss the effect of festivals on emotional customer experience and their contribution to social integration. However, no research has been found that considers these two variables together in a single model. The purpose of this research; The aim of this study is to examine the contribution of festivals to emotional customer experience and social integration together. Thus, it will be able to contribute to the literature by filling the existing gap to some extent. It is planned to collect the research data by means of a questionnaire and to analyze the data to be obtained through quantitative research method. As a result of the research, the contribution of the festivals to emotional customer experience and social integration will be revealed, evaluations will be made in the light of the literature and suggestions will be made. On the other hand, it is expected that the research findings will shed light on public institutions, local governments, non-governmental organizations and other stakeholders.