Hemodiyaliz hastalarında nütrisyonel durum, malnutrisyon inflamasyon skoru ve sarkopeni arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional status, malnutrition inflammation score and sarcopenia in hemodialysis patients
  1. Tez No: 925393
  2. Yazar: BİRGÜL KULAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ BAYRAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma hemodiyaliz (HD) hastalarında nütrisyonel durum, malnütrisyon-inflamasyon skoru ve sarkopeni arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Mart 2023- Ekim 2023 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi, Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi, Tekirdağ Çorlu Devlet Hastanesi Diyaliz Üniteleri ve Özel Tekirdağ Ege Diyaliz Merkezinde bulunan çalışmanın katılım kriterlerine uyan gönüllü 53 kadın, 67 erkek toplam 120 HD hastası üzerinde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında hastalara yüz yüze anketler uygulanmıştır. Handgrip için CAMRY marka EH-101 elektronik el dinamometresi ile sarkopeni varlığı incelenmiş ve hasta dosyalarından biyokimyasal veriler alınmıştır. Hastaların %75,8'inde (n=91) sarkopeni, %39.2'sinde malnütrisyon saptanmıştır. Diyalize giren hastalarda sıkça inflamasyon ile karşılaşılmaktadır. Hastalarda malnütrisyon-inflamasyon skor (MIS) ortalaması 8,084,01 ve ortalama serum CRP düzeyi 14,44 ± 23,11 mg/dL olarak saptanmıştır. Sarkopenik hastaların yaş ortalaması (62,6412,55) sarkopeni olmayan hastaların (51,0712,48) göre daha yüksek tespit edilmiştir. Sarkopenik hastaların vücut ağırlıkları (66,1211,87) sarkopeni olmayan hastaların (73,5817,96) vücut ağırlıklarından daha düşük tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yaş ve vücut ağırlığı değişkenlerinin sarkopeni üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin bulunduğu ve sarkopeni sıklığının erkeklerde kadınlara oranla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between nutritional status, malnutrition-inflammation score and sarcopenia in hemodialysis (HD) patients. The study was conducted between March 2023 and October 2023 in Tekirdağ Namık Kemal University Hospital, Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu City Hospital, Tekirdağ Çorlu State Hospital Dialysis Units and Private Tekirdağ Ege Dialysis Center on a total of 120 HD patients (53 female, 67 male) who met the inclusion criteria. Within the scope of the study, face-to-face questionnaires were applied to the patients. The presence of sarcopenia was examined with CAMRY brand EH-101 electronic hand dynamometer for handgrip and biochemical data were obtained from patient files. Sarcopenia was found in 75.8% (n=91) and malnutrition in 39.2% of the patients. Inflammation is frequently encountered in patients undergoing dialysis. The mean malnutrition-inflammation score (MIS) was 8.084.01 and the mean serum CRP level was 14.44 ± 23.11 mg/dL. The mean age of sarcopenic patients (62,6412,55) was higher than that of patients without sarcopenia (51,0712,48). The body weight of sarcopenic patients (66,1211,87) was lower than that of non-sarcopenic patients (73,5817,96). In conclusion, age and body weight variables were found to have statistically significant effects on sarcopenia, and the prevalence of sarcopenia was found higher in men than in women.