Alzheimer hastalığı olgularında corpus callosum'un manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
Investigation of corpus callosum with magnetic resounance imaging in patients with alzheimer's disease
  1. Tez No: 925394
  2. Yazar: FETULLAH BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Alzheimer hastalığı, progresif nörodejeneratif bir hastalıktır. Konfüzyon, sezgi yeteneğinde zayıflık, konuşma problemleri, ajitasyon ve halüsinasyonlar Alzheimer hastalığının semptomlarıdır. Klinik olarak tespit edilen demansların birçoğu Alzheimer ile ilişkilendirilebilir. Corpus callosum ise beynin sağ ve sol hemisferlerinin ilgi alanlarını birbirine bağlayan motor, duyusal ve bilişsel işlevlerin düzenlenmesini sağlayan bir yoldur. Hemisferler arasında bilgi alışverişini sağladığından dolayı corpus callosum birçok hastalığın sebebi veya hastalığa bağlı etkilenen yapı konumunda yer almaktadır. Günümüzde corpus callosum ve Alzheimer bağlantılarını inceleyen birçok çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmanın amacı Alzheimer hastalığına bağlı corpus callosum'daki morfolojik değişimleri yaş ve cinsiyet parametreleri gözetilerek manyetik rezonans görüntüleri üzerinden retrospektif olarak incelenmesidir. Çalışmamızda, corpus callosum'u etkileyen herhangi bir tanı almamış 99 kontrol grubu midsagittal MR görüntüsü ile 82 Alzheimer hastalığı tanısı almış midsagittal MR görüntüsü üzerinde retrospektif olarak corpus callosum'un genişlik, uzunluk ve açı değerleri ölçümleri karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a neurodegenerative condition accompanied by progressive dementia. Confusion, impaired intuition, speech problems, agitation, and hallucinations are among the symptoms of Alzheimer's disease. Clinically identified dementias are often associated with Alzheimer's disease. The corpus callosum is a pathway that connects the functional domains of the brain's right and left hemispheres and facilitates the regulation of motor, sensory, and cognitive functions. Since it ensures information exchange between hemispheres, the corpus callosum is either the cause or the affected structure in many diseases. Currently, numerous studies are being conducted to explore the connections between the corpus callosum and Alzheimer's disease. The aim of this study is to retrospectively investigate the morphological changes in the corpus callosum associated with Alzheimer's disease based on age and gender parameters using magnetic resonance imaging. In our study, measurements of the corpus callosum's width, length, and angle were compared retrospectively in 99 midsagittal MR images from a control group without any diagnosis affecting the corpus callosum and 82 midsagittal MR images from individuals diagnosed with Alzheimer's disease. The measurement results showed that the length, height, and vertex-to-lower end distance of the corpus callosum were higher in the Alzheimer's group compared to the control group. However, the width of the corpus callosum, genu width, rostrum width, truncus maximum width, truncus minimum width, and splenium width were higher in the control group, and these differences were statistically significant (p < 0.05). Regarding gender differences in the control group, men had significantly higher mean values than women in terms of corpus callosum length, hemisphere length, vertex-to-temporal lobe distance, vertex-to-frontal end distance, vertex-to-posterior lower end distance, and vertex-to-posterior end distance. On the other hand, women had a significantly higher mean truncus maximum width compared to men. In the Alzheimer's group, men had significantly higher mean values than women for truncus maximum width, hemisphere length, vertex-to-nearest cortical surface distance, vertex-to-frontal end, and vertex-to-temporal lobe distances, whereas women had a significantly higher mean corpus callosum width. When examining the correlation between age and length parameters, a decreasing trend was observed in most length and width measurements with age. This decrease was statistically significant for corpus callosum width, genu width, rostrum width, truncus maximum width, truncus minimum width, vertex-to-anterior lower end distance, and vertex-to-frontal end distance (p < 0.05). Genu width showed a moderate positive and significant correlation with corpus callosum width, rostrum width, truncus maximum width, truncus minimum width, splenium width, and vertex-to-cortical surface distance in both Alzheimer's and control groups (p < 0.001). Splenium width also exhibited a moderate positive and significant correlation with corpus callosum width in both groups (p < 0.001). No statistically significant correlation was found between age and angle values. Considering the limited number of studies investigating the effects of Alzheimer's disease on the corpus callosum and the apparent lack of age-specific studies in this area, we believe that our study will provide a unique perspective for clinicians, neurologists, and surgeons conducting research in this field and contribute to the literature.