The role of social expenditure in reducing income inequality: A component-based analysis for selected OECD countries
Gelir eşitsizliğini azaltmada sosyal harcamaların rolü: Seçilmiş OECD ülkeleri için bileşen temelli bir analiz
  1. Tez No: 943930
  2. Yazar: BİNNAZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Maliyesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Gelir eşitsizliği, toplumsal refahın önemli bir ölçüsüdür ve toplumdaki bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılama becerilerindeki farklılıkları yansıtır. Bu eşitsizlik bireysel yetenekler, nesiller arası miras alınan varlık ve eşitsiz gelir dağılımı gibi birçok kaynaktan beslenen kompleks bir konudur. Eşitsizliğin giderilmesi ise güçlü maliye politikalarını gerektirir. Yalnızca hükümet politikalarına atfedilmesine rağmen gelir eşitsizliği çok yönlü bir konudur. Gelir eşitsizliğini küresel bir sorun olarak kabul ederek, konuyu anlama ve eşitsizliği düşürme çabaları halen devam etmektedir. Bu noktada sağlık, eğitim ve sosyal korunmayı kapsayan sosyal harcamalar önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik güçlerinden bağımsız olarak sanayileşmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerin ortak sorunu olan gelir eşitsizliğinin karmaşık dinamiklerinden motive olarak hazırlanan bu tez, 1995 ile 2021 arası dönem için seçilmiş 26 OECD üyesi ülkeye odaklanarak sosyal harcamalar ile gelir dağılımı arasındaki etkileşimi açıklamayı amaçlamaktadır. Ampirik analizde yatay kesit bağımlılığı ve heterojenliği göz önünde bulundurarak hem panele hem de ülkeye özgü katsayı tahminleri yapabilen ve nispeten yeni bir yöntem olan AMG katsayı tahmincisi kullanılmıştır. Ayrıca kamu harcamalarının fonksiyonel sınıflandırmasına dayalı olarak beş farklı model oluşturulmuş ve bu modellere çeşitli kontrol değişkenleri eklenmiştir. Tez üç farklı sonucu ortaya koymaktadır. Birincisi, toplam sosyal harcamalar alt bileşenlerine ayrılmadan incelendiğinde, bu harcamaların gelir dağılımını olumlu yönde etkileyebildiği veya katsayıların istatistiksel olarak anlamsız olduğu ortaya çıkmaktadır. Ancak harcamalar alt bileşenlerine göre incelendiğinde bazı ülkelerde bu harcamaların gelir dağılımını bozabildiği görülmektedir. İkincisi, kriz dönemlerinde bazı ülkelerde gelir eşitsizliği ciddi oranda artarken bazılarında ise gelir dağılımı üzerinde olumlu bir etki yaratılabilmiştir. Daha da önemlisi, kriz olmayan dönemlerde bazı ülkeler gelir dağılımını düzeltmekte başarısız olurken, etkili reformlar ve güçlü maliye politikası sayesinde gelir dağılımı üzerinde olumlu etki yaratmayı başarmışlardır. Son olarak, sosyal harcamalar hem bir bütün olarak hem de alt bileşen bazında gelir dağılımını olumlu yönde etkileyebilmektedirler. Bu etkilere ulaşmak için tezin sonuç bölümünde özetlenen politika önerileri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Disparity in income levels is a critical measure of societal welfare, reflecting disparities in individuals' ability to meet basic needs. This disparity is a complex issue arising from various sources, including individual capabilities, inherited wealth, and unequal distribution. Addressing such inequalities necessitates robust fiscal policies. Despite attributions solely to government policies, income inequality is multifaceted. Recognizing income inequality as a global concern, efforts to comprehend and alleviate it persist. At this point, social expenditures, encompassing health, education, and social protection, emerge as pivotal tools. Driven by the intricate dynamics of income inequality—a persistent issue affecting both industrialized and developing nations regardless of their economic strength—this thesis seeks to analyse the connection between social expenditures and income distribution. This study focuses on 26 chosen member nations of the OECD during the span between 1995 and 2021. For empirical analysis, a relatively new method known as the Augmented Mean Group (AMG) coefficient estimator is deployed, which incorporates both panel and country-specific coefficient estimations while considering CD and heterogeneity. Furthermore, five different models are established based on the COFOG and various additional control variables are incorporated into these models. The findings of the thesis are threefold. First, when total social expenditures are examined without disaggregation into sub-components these expenditures can positively affect income distribution, or the coefficients are statistically insignificant. However, when expenditures are analysed according to their sub-components, they can distort income distribution in some countries. Second, income inequality significantly increases in some countries during crisis periods, while in others, a positive effect on income distribution is observed. More importantly, during non-crisis periods, some countries fail to rectify income distribution, whereas effective reforms and robust fiscal policy enable them to achieve a positive effect on income distribution. Lastly, social expenditures, both collectively and as sub-components, can contribute to improving income distribution. These effects can be achieved through the policy recommendations outlined in the thesis conclusion.