Demokraside bir sınır: Seçme ve seçilme yaşı
The limit of democracy: Voting and election age
  1. Tez No: 925421
  2. Yazar: ELİF HAFİZE BAHAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Demokrasi kavramı, kimilerine göre ulaşılması hedeflenen birer idealken kimilerine göre ise asla ulaşılamayacak bir kavramdır. Bu yüzden bu kavram ortaya çıktığı günden bu yana hâlâ üzerinde tartışılmaktadır. İçerisinde birçok paradoksu barındırmasına rağmen bugün en çok tercih edilen yönetim modeli olmasının nedeni ise günümüz şartlarında uygulanabilirliği diğerlerinden daha fazla olmasından kaynaklıdır. Doğrudan, katılımcı, temsili gibi aldığı ön ekler sayesinde çeşitlilik sunduğu görülmektedir. Demokrasi kavramını pekiştiren ve hayata geçirilmesini kolaylaştıran kavramların varlığı söz konusudur, bunlardan olmazsa olmaz diye nitelendirilenler; temsil, oy hakkı, seçme ve seçilme hakkı kavramlarıdır. Bireylerin bahsi geçen kavramlara sahip olabilmesi için bir takım ön koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Genel geçer olmamakla birlikte birçok ülkede ortak diye nitelendirilen ön koşullardan biri yaştır. Bu bağlamda, araştırmanın konusu; temsili demokrasinin uygulandığı Türkiye'de seçme ve seçilme kriterlerinden biri olan yaş kavramının zaman içerisinde hangi dönemlerde ne gibi olaylardan etkilenerek hangi yasa çerçeveleriyle değişikliğe uğradığını gerek TBMM tutanaklarıyla gerek ise Türk siyasal hayatı incelenerek ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
While the concept of democracy is an ideal to be achieved for some, for others it is a concept that can never be achieved. That's why this concept is still being discussed since the day it emerged. Although it contains many paradoxes, the reason why it is the most preferred management model today is that it is more applicable than others in today's conditions. It is seen that it offers diversity thanks to the prefixes it receives such as direct, participatory, representative. There are concepts that reinforce the concept of democracy and facilitate its implementation, the ones that are considered indispensable are; The concepts of representation, right to vote, right to vote and to be elected. In order for individuals to have the mentioned concepts, they must fulfill a number of prerequisites. One of the common prerequisites, though not universally accepted, is age, which is widely regarded as a shared criterion in many countries. In this context, the subject of the research is; In Turkey, where representative democracy is implemented, the concept of age, which is one of the selection and election criteria, is discussed in which periods, by what events and by which legal frameworks it has been changed, both by examining the minutes of the Grand National Assembly of Turkey and the Turkish political life