Öğretmen adaylarının dijital yazmaya yönelik perspektiflerini yordayan değişkenlerin incelenmesi
Investigation of variables predicting digital writing skills of pre-service teachers
- Tez No: 925422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği anabilim dallarında öğrenim gören öğretmen adaylarının dijital yazmaya yönelik perspektiflerini yordayan değişkenlerin incelenmesidir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Batı Karadeniz'de bir devlet üniversitesinin Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı ve Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı 2. ve 3. sınıflarında öğrenim gören 204 öğretmen adayına uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgiler formu, Dijital Yazma Ölçeği“ (Atabek, 2020)”ve“Dijital Ortamda Yazmaya İlişkin Tutum Ölçeği”(Susar Kırmızı vd., 2021), kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden tarama deseninde yürütülmüştür. Verilerin toplanması öğretmen adaylarına ölçeklerin iki oturumda uygulanması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi t-testi, ANOVA, basit regresyon analizi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının dijital yazmaya yönelik perspektiflerinin cinsiyete, sınıf düzeyine, öğrenim gördükleri ana bilim dalına ve dijital ortamda geçirilen süreye göre farklılık gösterdiği; dijital yazmaya yönelik tutumlarının sınıf düzeyine, öğrenim gördükleri ana bilim dalına göre ve dijital ortamda geçirilen süreye göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının dijital yazmaya yönelik tutumlarının dijital yazmaya yönelik perspektiflerini anlamlı şekilde yordandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the variables that predict the perspectives of preservice primary school teachers and preservice early childhood teachers towards digital writing. The study was conducted on 204 preservice primary school teachers and preservice early childhood teachers studying in the 2nd and 3rd grades at a state university in the Western Black Sea region in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The personal information form, the Digital Writing Scale (Atabek, 2020) and the Attitude Scale Towards Writing in a Digital Environment (Susar Kırmızı et al., 2021) were used as data collection tools in the study. The study was conducted using a screening design, one of the qualitative research methods. The data were collected by applying the scales to the pre-service teachers in two sessions. The analysis of the data obtained from the study was carried out using t-test, ANOVA, and simple regression analysis.According to the research results, it was determined that preservice teachers' perspectives on digital writing differed according to their gender, grade level, major field of study, and time spent in the digital environment; and their attitudes towards digital writing differed according to their grade level, major field of study, and time spent in the digital environment. It was determined that prospective teachers' attitudes towards digital writing significantly predicted their perspectives on digital writing.