Tekstil endüstrisinde su ayak izi ve atık su yönetimi
Water footprint and wastewater management in the textile industry
- Tez No: 925447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde bir atıksu arıtma tesisinin su ayak izi analizi gerçekleştirilerek, su tüketiminin ve atıksu yönetiminin çevresel etkileri değerlendirilmiştir. Su ayak izi kavramı, mavi, yeşil ve gri bileşenler üzerinden ele alınmış; tesisin 2023 yılına ait faaliyet verileri ışığında detaylı bir analiz yapılmıştır. Çalışma kapsamında, üretim süreçlerinde mavi su ayak izinin en büyük paya sahip olduğu belirlenmiş; özellikle tatlı su kaynaklarının yoğun tüketimi, su kaynakları üzerindeki baskıyı artıran temel etken olarak ortaya çıkmıştır. Gri su ayak izi, atıksuların alıcı ortama deşarj edilmeden önce yeterince arıtılmaması nedeniyle su kirliliği ve ekosistem sağlığı açısından kritik bir risk unsuru olarak tespit edilmiştir. Yeşil su ayak izi ise yağmur suyunun sınırlı kullanımı nedeniyle diğer bileşenlere kıyasla düşük bir katkı sağlamıştır. Analiz sonuçları, tekstil sektörünün su tüketimi ve atıksu üretimi açısından diğer endüstrilere kıyasla daha yüksek bir çevresel etki oluşturduğunu göstermiştir. Su geri dönüşüm oranlarının düşüklüğü, sektörün en önemli zayıf noktalarından biri olarak öne çıkmış; tekstil endüstrisinde suyun yalnızca %1 oranında yeniden kullanıldığı belirlenmiştir. Bu durum, su yönetimi ve geri dönüşüm teknolojilerinin iyileştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, sanal su kavramı kapsamında satın alınan hammaddelerin üretim süreçlerindeki su tüketimi de değerlendirilmiş ve küresel su kaynakları üzerindeki dolaylı etkiler gözler önüne serilmiştir. Bu çalışma, tekstil endüstrisinde su ayak izinin azaltılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesine ışık tutmakta ve çevresel sürdürülebilirlik çerçevesinde önemli bir katkı sunmaktadır. Elde edilen bulgular, su kaynaklarının etkin yönetimi, su tüketiminin azaltılması ve ileri arıtma teknolojilerinin yaygınlaştırılması için yol gösterici bir rehber niteliğindedir. Çalışma hem sektörel hem de akademik anlamda çevresel etkilerin azaltılmasına yönelik somut bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study analyzes the water footprint of a wastewater treatment plant in the textile industry, evaluating the environmental impacts of water consumption and wastewater management. The water footprint concept is addressed through its blue, green, and gray components, with a detailed analysis based on the facility's 2023 operational data. The study identifies that the blue water footprint holds the largest share in production processes, with intensive consumption of freshwater resources being the primary factor increasing pressure on these sources. The gray water footprint was found to be a critical risk factor for water pollution and ecosystem health, caused by insufficient treatment of wastewater before its discharge into the environment. The green water footprint, on the other hand, was determined to contribute minimally compared to the other components due to the limited use of rainwater in the facility. The analysis results reveal that the textile sector generates a higher environmental impact regarding water consumption and wastewater production compared to other industries. The low water recycling rates stand out as one of the sector's most significant weaknesses, with only 1% of the water in the textile industry being reused. This finding highlights the necessity for improving water management and recycling technologies. Additionally, the concept of virtual water was examined, emphasizing the water consumption associated with the production processes of purchased raw materials and their indirect effects on global water resources. This study sheds light on the development of strategies aimed at reducing the water footprint in the textile industry, making a significant contribution within the framework of environmental sustainability. The findings provide a guiding reference for the efficient management of water resources, reduction of water consumption, and widespread adoption of advanced treatment technologies. The study establishes a concrete foundation for mitigating environmental impacts both sectorally and academically.