Bir eğitim aile sağlığı merkezine başvuranbireylerin dijital sağlık okuryazarlığı ilesiberkondri düzeyleri arasındaki ilişkinindeğerlendirilmesi
Evaluation of cyberchondria levels and digital healthliteracy in applicants to an educational family healthcenter
  1. Tez No: 925446
  2. Yazar: YİĞİT KIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN PAMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışma 18-65 yaş arası bir eğitim aile sağlığı merkezine başvuran bireylerin dijital sağlık okuryazarlığı ile siberkondri düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi için yapılmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki çalışmaya, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Karşıyaka 17 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18-65 yaş arası 354 katılımcı dahil edildi. Katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilip, sözlü ve yazılı onamları alındı. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik veri anketi, Siberkondri Ciddiyeti Ölçeği Kısa Formu (CSS-12), Dijital Sağlık okuryazarlığı Ölçeği (DSO) kullanıldı. Etik kurul ve hastane izinleri tamamlandıktan sonra çalışmaya başlandı. Bulgular: Katılımcıların %46,00'ı kadın, %54,00'ı erkekti. Yaş ortanca değeri 39,50 (min:18, maks:65) idi. Bu çalışmaya katılan bireylerin CSS-12 ortanca değeri 27,00 (min:12.00, maks: 56.00) tespit edilmiştir. Kadınların, yaşı küçük olanların, hekime gitme sıklığı fazla olanların, tanı almış psikiyatrik hastalığı olanların, sağlıkla ilgili televizyon yayını takip edenlerin, internette sağlık ile ilgili bilgilere hastaların erişiminin hekimleri güncel olmaya zorladığını düşünenlerin, internette edindiği bilgiler nedeniyle hekim tedavisini yarıda bırakanların, internet bilgileri ile kendine tanı koyup ilaç başlayanların, internet bilgileri ile kendine tanı koyup ilaç başlayıp, zarar görenlerin, internetten edindiği bilgiler ile sağlık durumunun daha iyi olduğunu düşünenlerin, internetten edindiği bilgileri hekimi ile paylaştığında hekimi ile ilişkisinin daha kötü olduğunu ifade edenlerin, dijital sağlık okuryazarlığı düzeyi orta ve yüksek olanların siberkondri puanları anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. Sonuçlar: Birçok faktör siberkondri seviyesine etki etmektedir. Siberkondrinin artan olumsuz etkilerini azaltmak multidisipliner bir yaklaşımla mümkün olabilir. Sağlık Bakanlığı'nın sağlıkla ilgili yapılan basın yayın ve internet üzerindeki paylaşımları denetlemesi ve güncellemesi oluşan bilgi kirliliğini azaltmakta faydalı olabilir. Doğru vii ve güvenilir bilgiye kolay ulaşım açısından Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak platformlar siberkondrinin olumsuz etkilerini azaltıp sağlık sistemi üzerindeki gereksiz yükü hafifletebilir. İnternette sağlık bilgisi arama davranışını azaltmak için sağlık çalışanları başvuran kişilere iyi hasta-hekim ilişkisi ile hastalığın tanısı, tedavisi ve süreç hakkında yeterli bilgi vermelidir. Güvenilir bilgi kaynaklarının yaygınlaşması ve dijital sağlık okuryazarlığının arttırılması ile siberkondri seviyeleri düşürülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the relationship between digital health literacy and the levels of cyberchondria in individuals aged 18-65 who apply to an educational family health center Methods: The cross-sectional study included 354 participants aged 18-65 who applied to the 17th Family Health Center in Karşıyaka, Izmir Katip Çelebi University. Participants were informed about the study, and their verbal and written consents were obtained. The data collection tools used were a sociodemographic data questionnaire, the Cyberchondria Severity Scale Short Form (CSS-12), and the Digital Health Literacy Scale (DHL). After obtaining ethical committee and hospital approvals, the study commenced. Results: Of the participants, 46.00% were female and 54.00% were male. The median age was 39.50 (min: 18, max: 65). The median score of the Cyberchondria Severity Scale Short Form (CSS-12) for the individuals participating in this study was found to be 27.00 (min: 12.00, max: 56.00). It was determined that women, younger individuals, those with a higher frequency of doctor visits, those with a psychiatric diagnosis, those who followed health-related TV broadcasts, those who believed that access to health information on the internet forced doctors to stay updated, those who discontinued their doctor's treatment due to information obtained from the internet, those who self-diagnosed and started medication based on online information, those who self-diagnosed and started medication and experienced harm, those who believed their health status was better due to information obtained from the internet, and those who reported that sharing online information with their doctor worsened their relationship with their doctor, had significantly higher cyberchondria scores. Additionally, those with medium and high levels of digital health literacy also had significantly higher cyberchondria scores. ix Conclusion: Many factors influence the level of cyberchondria. Reducing the increasing negative effects of cyberchondria may be possible through a multidisciplinary approach. The Ministry of Health's monitoring and updating of health-related press releases and online content could be beneficial in reducing information pollution. Platforms created within the Ministry of Health to ensure easy access to accurate and reliable information could reduce the negative effects of cyberchondria and alleviate unnecessary burdens on the healthcare system. To reduce the behavior of searching for health information on the internet, healthcare professionals should provide sufficient information about the diagnosis, treatment, and process of the illness through a good patient-doctor relationship. The widespread use of reliable information sources and the increase in digital health literacy could lower the levels of cyberchondria.