Maden ocaklarındaki çevresel sorunlar ve oluşan toz emisyonlarının teorik ve pratik olarak karşılaştırılması Tokat Maden Ocağı örneği
Theoretical and practical comparison of environmental problems and dust emissions in mining quarries the case of Tokat Mine Quarry
- Tez No: 925463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Aksaray Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Bölümü'ne yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Maden Ocaklarındaki Çevresel Sorunlar ve Oluşan Toz Emisyonlarının Teorik ve Pratik Olarak Karşılaştırılması çalışması yapılmıştır. Ülke kalkınması, bölgesel potansiyellerin ortaya konulup en iyi şekilde değerlendirilip, bölgelerde mevcut doğal kaynakların verimli olarak kullanılması ve bölgelerin geleceğe yönelik yatırım ve stratejilerinin oluşturulması ile sağlanır. Söz konusu maden ocaklarından oluşacak atıklar minimize edilmelidir ve yürürlükte olan kanun ve yönetmeliklere uygun olarak bertarafı sağlanmalıdır. İnceleme alanı Tokat ili, Zile ilçesi, Güblüce köyü sınırları içerinde kalan alçı taşı ocağı ve kırma eleme tesisinin planlama ve faaliyet aşamasında oluşacak emisyon sonuçlarının karşılaştırılması ve çıkan sonuçlara göre izlenecek yolları kapsamaktadır. Bu hususta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından Hava Kalitesi Değerlendirme Birimlerinde bir modelleme birimi kurulması ve sunulan dosyaların Maden gruplarına, üretim yöntemlerine, kapasitelerine, il, ilçe, köylerine kadar değerlendirilip bir veri tabanı oluşturulması ve sunulan dosyaların oluşturulan veri tabanlarında kıyaslanarak ülke genelinde hava kalitesine etkilerinin de kümülatif olarak değerlendirilecek ve sürdürülebilir kalkınmaya büyük katkı sağlanacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aksaray University, Institute of Science and Environmental Engineering Department, prepared a thesis in this study, environmental problems and theoretical and practical as the dust emissions comparison of mines study was conducted. Development of the country, evaluated and be put in the best way out of the regional potential, the efficient use of available natural resources in the region and the region is provided by the creation of investment and strategies for the future. These will consist of the mine waste must be reduced and dispose of in accordance with the applicable laws and regulations. The study area Tokat, Zile district of the village boundaries include Güblü remaining gypsum quarry and A comparison of the results of emission would occur during the planning and operational stages of crushing and screening plant and According to the results include the path to be followed. In this regard, Environment and Urban Ministry, by the Provincial Directorates of Environment and Urbanism, establishment of a modeling unit in the Air Quality Assessment Unit and the files submitted to the mining group, production methods for, to capacities, city, county, created a database to be evaluated as to their villages and the dossier submitted to the database by comparing the effects of the air quality across the country will also be assessed cumulatively and it is expected to make a major contribution to sustainable development.