Üniversite öğrencilerinin sosyotelist olma ve sosyal kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between phubbing and social anxiety levels of university students
- Tez No: 925462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Eğitim fakültelerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin Sosyotelist Olma ve Sosyal Kaygı Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel bir araştırma yöntemi olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örnekleminde kolay ulaşılabilir veya erişilmesi kolay olarak da tanımlanan uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'nde 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 508 eğitim fakültesi öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılar 427'si kadın 81'i erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmada veriler yüz yüze toplanmıştır. Araştırmada Orhan Göksün (2019) tarafından geliştirilen“Genel Sosyotelizm Ölçeği”ve Alkış, Kadirhan ve Şat (2017) tarafından geliştirilen“Sosyal Medya kullanıcıları için Sosyal Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır Verilerin analizinde korelasyon analizi ve betimsel istatistikler, t-Testi, ANOVA, post hoc testlerinden yararlanılmıştır. Katılımcıların Sosyotelizm ölçek sonuçlarına Nomofobi alt boyutunda yüksek bir puana sahip oldukları görülmüştür. Kişilerarası Çatışma alt boyutunda en düşük düzeyde sorun yaşanırken, Kendini Yalnızlaştırma boyutunda katılımcıların insanlarla vakit geçirmek yerine telefonla ilgilenme eğilimlerinin düşük olduğu anlaşılmaktadır. Problem Farkındalığı boyutunda, telefon kullanımının sosyal etkileşimleri olumsuz etkileyebileceğinin farkında oldukları ancak bu farkındalığın yüksek düzeyde olmadığı dikkat çekmektedir. Genel değerlendirmede, katılımcı öğretmen adaylarının orta düzeyde sosyotelist oldukları ve orta düzeyde sosyal kaygıya sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Nomofobi ile Sosyal Kaygının alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sosyal medya kullanımının Sosyal Kaygı ölçeğinin Paylaşılan İçerik Kaygısı ve Gizlilik Kaygısı arasında da pozitif yönlü yüksek ilişki bulunmuştur. Son olarak Sosyotelizm ile Sosyal Kaygı arasında zayıf düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to“Examining The Relationship Between Phubbing And Social Anxiety Levels Of University Students Studying At The Faculty Of Education.”The relational screening model, which is a quantitative research method, was used in the research. The sample of the research was convenience sampling, which is also defined as easily accessible or easy to access. The sample of the research consists of 508 education faculty students studying at Zonguldak Bülent Ecevit University Ereğli Faculty of Education in the 2023-2024 academic year. 427 of the participants were female and 81 were male. Data was collected face to face in the research. The“General Phubbing Scale”developed by Orhan Göksün (2019) and the“Social Anxiety Scale for Social Media Users”developed by Alkış, Kadirhan, and Şat (2017) were used in the research. Descriptive statistics, t-Test, ANOVA and post hoc tests were used in data analysis. Correlation analysis was also carried out. The participants' Phubbing scale results show that they have a high level of anxiety in the Nomophobia. While the lowest level of problems is experienced in the Interpersonal Conflict, it is understood that the participants' tendency to spend time with their phones instead of spending time with people is low in the Self-Isolation dimension. In the Problem Awareness dimension, it is striking that they are aware that phone use can negatively affect social interactions, but this awareness is not at a high level. In the general evaluation, it was concluded that the participating teacher candidates are moderately phubber and they have moderately social anxiety. According to the Social Anxiety scale results, a significant relationship was found between Nomophobia and other dimensions of Social Anxiety. In addition, high positive correlation were found between the Shared Content Anxiety and Privacy Concern of the Social Anxiety Scale of Social Media Use. Finally, a weak relationship was found between Phubbing and Social Anxiety.