Fibromiyaljili hastalarda sarkopeninin fonksiyonel durum ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of sarcopenia on functional status and quality of life in patients with fibromyalgia
- Tez No: 925469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖZTOP ÇİFTKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Fibromiyaljili hastalar yaygın ağrı nedeniyle sedanter bir yaşam sürme eğilimindedirler. Fibromiyaljiye sarkopeni de eşlik ettiğinde bu hastaların ağrı, uyku, yaşam kalitesi ve fonksiyonellikleri çok daha belirgin oranda etkilenebilir. Biz bu araştırma ile fibromiyalji tanısı alan hastalara sarkopeninin de eşlik edip etmediğini ve sarkopeni eşlik eden hastalarda sarkopeninin fonksiyonel durum ve yaşam kalitesine etkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanenin Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) Fibromiyalji 2016 tanı kriterlerine göre fibromiyalji tanısı olan 45 yaşından büyük 77 kadın hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar 2019 EWGSOP2 kriterlerine göre Türk popülasyonunun cut off değerleri esas alınarak kavrama gücüne göre iki gruba ayrıldı. Sıkma gücü 22'nin altında olan 40 hasta muhtemel sarkopenili fibromiyaljili hasta grubunu oluştururken; sıkma gücü 22'nin üzerinde olan 37 hasta muhtemel sarkopenik olmayan fibromiyaljili hasta grubunu oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara SARC-F anketi, biyoimpedans analizi ile kas kütlesi ölçümü, ultrasonografi ile ön uyluk kas kalınlığının ölçümü, yürüme hızı testi, zamanlı kalk ve yürü testi (TUG) ve kısa fiziksel performans testi (KFPT) uygulandı. Ayrıca hastalar Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), Vizüel Analog Skala (VAS), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirildi. Bulgular: Muhtemel sarkopenik hastaların yürüme hızı ve kısa fiziksel performans testi değerleri muhtemel sarkopenik olmayan hastalardan daha düşük, zamanlı kalk yürü testi değeri ise daha yüksek saptandı, istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: Patients with fibromyalgia tend to lead a sedentary life due to widespread pain. When sarcopenia accompanies fibromyalgia, the pain, sleep, quality of life and functionality of these patients may be affected more significantly. In this study, we aimed to determine whether sarcopenia accompanies patients diagnosed with fibromyalgia and to determine the effect of sarcopenia on functional status and quality of life in patients with accompanying sarcopenia. Materials and Methods: The study included 77 female patients over 45 years of age who were diagnosed with fibromyalgia according to the American College of Rheumatology (ACR) Fibromyalgia 2016 diagnostic criteria and who applied to the hospital's Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic. The patients included in the study were divided into two groups according to grip strength, based on the cut-off values of the Turkish population according to the 2019 EWGSOP2 criteria. Forty patients with a squeeze strength below 22 constituted the probable sarcopenia fibromyalgia patient group, while 37 patients with a squeeze strength above 22 constituted the probable non-sarcopenic fibromyalgia patient group. All patients included in the study were subjected to the SARC-F questionnaire, muscle mass measurement by bioimpedance analysis, anterior thigh muscle thickness measurement by ultrasonography, walking speed test, timed up and go test (TUG) and short physical performance test (SPT). Additionally, patients were evaluated with the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Visual Analog Scale (VAS), Beck Anxiety Inventory (BAI), Health Assessment Questionnaire (HAQ), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Results: Walking speed and short physical performance test values of probable sarcopenic patients were lower than those of probable non-sarcopenic patients, and the timed up and go test value was higher; there was a statistically significant difference (p=0.001).