0-6 yaş arası çocukları olan kadınlarda depresyon görülme sıklığı ve ilişkili olabilecek faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of depression in women with children 0-6 years old and the factors that may be related
  1. Tez No: 925468
  2. Yazar: MERYEM SÜMEYYE KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, UZMAN MUHAMMED DIHYE AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Depresyon, tüm dünyada yaşam boyu prevalansının yüksek olması ve iş gücü kaybına neden olması sebebiyle önemli bir halk sağlığı problemi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada 0-6 yaş arası, çocuğu olan kadınlarda depresyon görülme sıklığı ve ilişkili olabilecek faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel tipteki bir çalışma olarak 01.05.2024-01.07.2024 tarihleri arasında yapılan çalışmamız, S.B.Ü. Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Gaziosmanpaşa Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı, 0-6 yaş arası çocuğu olup çalışmaya katılmayı kabul eden ebeveynlerden oluşmaktadır. Sultangazi Haseki Gaziosmanpaşa Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 0-6 yaş arası çocuğu olan 400 annenin oluşturduğu evrende %95 güven aralığı , % 5 hata payı ve %15 sıklık ile 197 olarak hesaplanmıştır. Araştırmacılar tarafından oluşturulan toplam 27 sorudan oluşan ankette katılımcıların sosyodemografik özellikleri değerlendirildi. Depresyonu değerlendirmede Birinci Basamak için Beck Depresyon ölçeği (BDÖ-BB) kullanıldı. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. İstatiksel alfa anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edildi. BULGULAR: Çalışmamıza 197 anne katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 30.4 ± 5.4 yıldır. Depresyon olan ve olmayan gruplar arasında hastaların yaşı anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Depresyon olan grupta evli olanların oranı depresyon olmayan gruptan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir. Depresyon olan grupta planlı gebelik ile çocuk sahibi olanların oranı depresyon olmayan gruptan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir. Depresyon olan ve olmayan gruplar arasında 1-3 arası çocuk sahibi olma oranı anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Depresyon olan ve olmayan gruplar arasında 3-6 yaş arası çocuk sahibi olma oranı anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Depresyon olan ve olmayan gruplar arasında erkek ve kız çocuk sahibi olanların oranı anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. SONUÇ: Çalışmamızın sonucunda okul öncesi dönemde (0-6 yaş arası) çocuk sahibi olan kadınlardaki depresyon görülme sıklığı % 41,6 olarak bulunmuştur. Katılımcıların eğitim durumu düzeyi ve planlı gebelik ile çocuk sahibi olma oranı arttıkça depresyon görülme sıklığında artış görüldü. Katılımcıların evli olmayanlarda evli olanlara göre depresyon görülme oranı artmıştır. Okul öncesi dönemde çocuk sahibi olan kadınlarda depresyonun erken tanı ile tanınması tedavisinin düzenlenerek, depresyonun; çocuk, aile ve anne sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin düzeyi azaltılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Anne depresyonu , sosyodemografik özellikler, depresyon
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Depression is considered an important public health problem due to its high lifetime prevalence all over the world and causing workforce loss. This study aims to evaluate the prevalence of depression and possible related factors in women with children aged 0-6 in the preschool period. MATERIAL and METHOD: Our study, which was conducted between 01.05.2024 and 01.07.2024 as a cross-sectional survey, consists of parents who are registered at the Gaziosmanpaşa Education Family Health Center affiliated with the S.B.Ü. Sultangazi Haseki Education and Research Hospital and who have children between the ages of 0-6 and who agreed to participate in the study. In the universe of 400 mothers with children between the ages of 0-6 who applied to Sultangazi Haseki Gaziosmanpaşa Education Family Health Center, our sample size was calculated as 197 with a 95% confidence interval, 5% margin of error and 15% frequency. The sociodemographic characteristics of the participants were evaluated in the survey consisting of a total of 27 questions created by the researchers. The Beck Depression Inventory for Primary Care (BDI-BB) was used to assess depression. SPSS 27.0 program was used to analyze the data obtained from the study. The statistical alpha significance level was accepted as p < 0.05. RESULTS: 197 mothers participated in our study. The average age of the participants was 30.4 ± 5.4 years. The age of the patients did not differ significantly (p>0.05) between the groups with and without depression. The proportion of married people in the depression group was significantly (p0.05) difference in spouse's educational status between the groups with and without depression. The rate of those who had a planned pregnancy and had a child in the depression group was significantly (p0.05) between the groups with and without depression. The rate of having >1 - ≤3 children did not differ significantly (p>0.05) between the groups with and without depression. The rate of having children between the ages of >3 - ≤6 did not differ significantly (p>0.05) between the groups with and without depression. There was no significant difference (p>0.05) in the proportion of those having boys and girls between the groups with and without depression. CONCLUSION: As a result of our study, the prevalence of depression in women who had children in the preschool period (0-6 years old) was found to be 41.6%. As the education level of the participants and the rate of planned pregnancy and having a child increased, the incidence of depression increased. The rate of depression was increased in unmarried participants compared to married participants. By regulating the early diagnosis and treatment of depression in women who have children in preschool period, depression can be prevented; The level of negative effects on child, family and maternal health Can be reduced. KEY WORDS: Maternal Depression, Sociodemographic Characteristics, Depression