Nonpalpabl meme lezyonlarının stereotaktik eksizyon biyopsisi sonuçları ve maligniteyi etkileyen faktörler
Stereotactic excsion biopsy results of non-palpable breast lesions and factors affecting malignity
- Tez No: 925470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda; kliniğimizde 5 yıllık süreçte fizik muayene ile saptanmayan ve herhangi bir malignite tanısı olmayan lezyonların stereotaktik (STX) tel işaretleme kılavuzluğunda eksizyon sonuçlarını değerlendirmek ve histopatolojisi malignite ile uyumlu gelen hastalarda bunu etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Bu çalışma ile nonpalpabl meme lezyonlarından hangilerinin STX eksizyonu biyopsisi için daha uygun olduğu konusunda literatüre katkı sunmayı amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde 2019 ve 2023 yılları arasında 18-99 yaş aralığında meme malignite tanısı olmayan ve STX eksizyonu yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, kişisel malignite öyküsü, ailede meme malignite öyküsü, görüntüleme skorları, mamografik meme yoğunluğu ve mikrokalsifikasyon durumu, operasyon öncesi lezyon boyutu, operasyon öncesi lezyonun biyopsi sonucu risk sınıfı, operasyon sonrası lezyonun boyutu, operasyon sonrası lezyonun histopatoloji sonucu (benign, atipi, malign) gibi özellikler tarandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 27.0 programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05) farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study; The aim of our study is to evaluate the results of stereotactic (STX) wire marking-guided excision of lesions that were not detected by physical examination and without any diagnosis of malignancy in a 5-year period in our clinic and to reveal the factors affecting this in patients whose histopathology is compatible with malignancy. With this study, we aim to contribute to the literature on which nonpalpable breast lesions are more suitable for STX excision biopsy. Patients and Methods: Patients aged 18-99 years old, who were not diagnosed with breast malignancy and who underwent STX excision at the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital General Surgery Clinic between 2019 and 2023, were retrospectively examined. Patients' age, gender, personal history of malignancy, family history of breast malignancy, imaging scores, mammographic breast density and microcalcification status, pre-operative lesion size, risk class as a result of biopsy of the pre-operative lesion, size of the post-operative lesion, histopathology result of the post-operative lesion (benign, Features such as atypia, malignant) were screened. SPSS 27.0 program was used for statistical analysis of the data. Statistical significance level was accepted as p0.05) was detected in ultrasound and breast MRI.