Kanallı krank kasnağının sonlu elemanlar metodu ile eğirme prosesinin incelenmesi ve üretilmesi
Investigation of spin forming process and manufacturing of grooved crank pulley by finite element method
  1. Tez No: 925491
  2. Yazar: CİHANGİR KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Krank kasnağı otomotiv üreticilerinin son yıllardaki talepleri çerçevesinde hem maliyet hem de ağırlık azaltımı için, sac malzemeler kullanılarak imal edilmektedirler. Sac malzemeler ön formlama sonrası eğirme işlemi ile çok kanallı yapıda son formları oluşturulmaktadır. Metal eğirme teknolojisi son yıllarda hızlı bir gelişme göstermiştir. Asimetrik olmayan eğirme, dairesel olmayan enine kesitli eğirme ve diş şeklinde eğirme gibi yeni eğirme prosesleri geliştirilmektedir. Şekillendirme sürecinde, mandrel ve işlenmemiş parça arasında doğrusal olmayan bir temas yöntemiyle eğirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Çalışma kapsamında soğuk şekillendirmeye uygun, düşük karbonlu, sıcak haddelenmiş çeliklerden olan 6224 (DD13) sac malzeme kullanılmıştır. Bu malzemenin şekillendirme özelikleri ürünün mekanik özelliklerinin yanı sıra eğirme yöntemiyle üretilebilirliğini de değiştirmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında eğirme prosesleri için sonlu elemanlar modeli kullanılarak hem teorik hem de üretim esnasında tahminlere yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda izotropik Hill-48 ve anizotropik kinematik pekleşme modeli olan Chaboche ile Simufact sheet metal forming programı yardımıyla krank kasnaklarında kullanılan kanallı parçasının analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarının nihai ürün ile karşılaştırmaları yapılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crank pulleys are manufactured using sheet materials in order to reduce both cost and weight, in line with the demands of automotive manufacturers in recent years. The final forms in a multi-channel structure are created by spinning the sheet materials after pre-forming. Metal spinning technology has developed rapidly in recent years. New spinning processes such as non-asymmetrical spinning, non-circular cross-section spinning and tooth-shaped spinning are being developed. During the forming process, spinning is carried out with a non-linear contact method between the mandrel and the blank. Within the scope of the study, 6224 (DD13) sheet material, which is a low carbon, hot rolled steel suitable for cold forming, was used. The shaping properties of this material change the mechanical properties of the product as well as its manufacturability by spinning method. After the examinations, a finite element model is used for spinning processes, which helps with predictions both theoretically and during production. In this context, analysis studies of the slotted part used in crank pulleys were carried out with the help of isentropic Hill-48 and Chaboche, an anisotropic kinematic hardening model, and Simufact sheet metal forming program. The analysis results were discussed by comparing them with the final product.