Rutin hemodiyaliz almakta olan son dönem böbrek hastalığı tanılı hastalarda serum IL-6 ve miyostatin düzeylerinin kas kütlesi ve kas gücü ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum IL-6 and myostatin levels with muscle mass and muscle strength in end-stage renal disease patients receiving routine hemodialysis
  1. Tez No: 925490
  2. Yazar: ŞEVVAL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR BAYRAM KORKMAZ, DOÇ. DR. ZEKİ SOYPAÇACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Evre 5 kronik böbrek hastalığı (KBH) ve sarkopenisi olan hastalarda interlökin-6 (IL-6) ve miyostatin seviyelerinin değerlendirilmesi, bu biyobelirteçlerin sarkopeni ile olan ilişkilerinin incelenmesi ve klinik seyir üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, ilgili hasta grubunda el sıkma kuvveti ve biyoimpedans analizi kullanılarak sarkopeni taraması yapılacak ve kronik böbrek hastalığının kas kütlesi kaybı ve kas fonksiyonlarındaki azalmaya etkisi detaylı bir şekilde analiz edilecektir. Bu biyobelirteçlerin daha iyi anlaşılması, yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine önemli katkı sağlayabilir. Yöntem: Bu çalışma, evre 5 kronik böbrek hastalığı (KBH) ve sarkopenisi olan hastalarda IL-6 ve miyostatin seviyelerini kesitsel bir yöntemle incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılar, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi nefroloji kliniğinden seçilmiş ve sarkopeni tanısı Avrupa Sarkopeni Çalışma Grubu (EWGSOP) kriterlerine göre belirlenmiştir. Kan örneklerinden ELISA yöntemiyle IL-6 ve miyostatin seviyeleri ölçülmüş, kas kütlesi bioimpedans analizi ve kas gücü el dinamometresiyle değerlendirilmiştir. Veriler SPSS yazılımı ile analiz edilmiş ve biyobelirteçler ile sarkopeni arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. Çalışma için etik kurul onayı alınmış ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam formu temin edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 63 hemodiyaliz hastası (22 kadın, 41 erkek) dahil edilmiştir. Ortalama yaş 53.3 yıl, hemodiyaliz süresi 5.5 yıl, BKİ 26.25 kg/m² olarak hesaplanmıştır. En sık kronik böbrek yetmezliği nedenleri diyabet (%38), hipertansiyon (%25) ve glomerülonefrittir (%25).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate interleukin-6 (IL-6) and myostatin levels in patients with stage 5 chronic kidney disease (CKD) and sarcopenia, investigate the relationship between these biomarkers and sarcopenia, and determine their impact on clinical outcomes. As part of the study, sarcopenia screening will be conducted using handgrip strength and bioimpedance analysis in the relevant patient group. The effect of chronic kidney disease on muscle mass loss and reduced muscle function will be analyzed in detail. A better understanding of these biomarkers could contribute significantly to the development of new therapeutic approaches. Methods: This cross-sectional study investigates IL-6 and myostatin levels in patients with stage 5 CKD and sarcopenia. Participants were selected from the nephrology clinic of İzmir Atatürk Training and Research Hospital, and sarcopenia was diagnosed based on the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) criteria in a prospective design. IL-6 and myostatin levels were measured from blood samples using the ELISA method. Muscle mass was assessed via bioimpedance analysis, and muscle strength was measured using a hand dynamometer. Data were analyzed using SPSS software, and the relationships between biomarkers and sarcopenia were examined through statistical methods. Ethical approval for the study was obtained, and informed consent forms were collected from all participants. Results: The study included 63 hemodialysis patients (22 women, 41 men). The mean age was 53.3 years, the duration of hemodialysis was 5.5 years, and the BMI was 26.25 kg/m². The most common causes of chronic kidney disease were diabetes (38%), hypertension (25%), and glomerulonephritis (25%).