İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye-Polonya ilişkileri (1939-1945)
Türkiye-Poland relations during the Second World War (1939-1945)
  1. Tez No: 925505
  2. Yazar: DENİZ KUMSAL AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TOPAKTAŞ ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polonya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
1414 yılında Bursa'ya gönderilen Polonya elçileriyle başlayan Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkiler, oldukça yoğun ve renkli bir yapıya sahiptir. XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti, uğradığı paylaşımlara karşı Polonya'nın bağımsızlık mücadelesine destek olmuş ve bu vesileyle iki ülke arasındaki ilişkilerde Polonyalı mülteciler ön plana çıkmıştır. I. Dünya Savaşı, Polonya'ya bağımsızlık getirirken savaş sonrasında verilen milli mücadelenin ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile iki ülke arasında stratejik ve ekonomik ortaklıklar belirdi. II. Dünya Savaşı, iki ülke arasındaki siyasi ve sosyal dinamikler açısından önem arz etmekteydi. 1 Eylül 1939'da başlayan II. Dünya Savaşı'nı Polonya derinden hissederken savaşa dahil olmayan ve konumu açısından önemli bir noktada olan Türkiye, Polonya'nın içinde bulunduğu zorluklar karşısında Polonyalı savaş mağdurlarına çeşitli yardımlarda bulundu. Ayrıca Polonyalı mültecilere kucak açıp onlara sığınacakları bir liman oldu. Bu savaş başladığında Varşova Büyükelçisi olan Cemal Hüsnü Taray (1939-1940), Türkiye'nin Polonya'daki çıkarlarını korumak, uluslararası gelişmeler hakkında Ankara'ya bilgi aktarmak, ülkesini temsiline devam edilebilmek ve Polonyalı mültecilere yardım etmek gibi önemli vazifeler üstlendi. 1936 yılında Ankara'ya atanan Polonya Büyükelçisi Michał Sokolnicki (1936-1945) de ülkesinin Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmeye çalıştı. Savaş sırasında Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilerin korunmasının yanı sıra Polonyalı mültecilerin durumlarıyla bilhassa ilgilendi. Sokolnicki'nin bu diplomatik çabaları Türkiye'nin Polonya'ya yönelik destekleyici tutumlarını arttırdı. Bu çalışmada XV. yüzyıldan beri süregelen ilişkilerin özel ve önemli bir dönemi, yani II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkileri, her iki devletin büyükelçileri ve savaşta Türkiye'ye gelen mülteciler üzerinden incelenmektedir. Bu ilişkiler söz konusu savaş esnasında karakteri itibariyle karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma üzerinden devam etmiştir. Michał Sokolnicki ve Cemal Hüsnü Taray gibi diplomatik figürler bu süreçte önemli roller üstlenmek zorunda kalırken tarihte olduğu gibi bu dönemde de pek çok Polonyalı için güvenli bölge Türkiye olmuştur.
Özet (Çeviri)
The relations between Türkiye and Poland, initiated by the Polish envoys sent to Bursa in 1414, have a very intense and colourful structure. During the 19th century, the Ottoman Empire supported Poland's independence movement against the partitions it faced, leading to the prominence of Polish refugees in the relationship between the two nations. While World War I brought independence to Poland, strategic and economic partnerships emerged between the two countries with the establishment of the Republic of Türkiye following the National Struggle given after the war. World War II was important era in terms of political and social dynamics between the two countries. While Poland deeply felt the impact of World War II, which began on September 1, 1939, Türkiye, not involved in the war but holding a significant position, provided various forms of aid to Polish war victims in response to the difficulties that Poland faced. Türkiye also welcomed Polish refugees and became a safe haven for them. Cemal Hüsnü Taray (1939-1940), who was the ambassador in Warsaw when the war began, took on important duties such as protecting Türkiye's interests in Poland, conveying information to Ankara about international developments, continuing to represent his country, and helping Polish refugees. The Polish Ambassador Michał Sokolnicki (1936-1945), who was appointed to Ankara in 1936, also tried to strengthen his country's relations with Türkiye. In addition to maintaining relations between Türkiye and Poland during the war, he was particularly interested in the situation of Polish refugees. Sokolnicki's diplomatic efforts increased Türkiye's supportive attitude towards Poland. This thesis examines a special and important period of the relations that have been ongoing since the 15th century, namely the relations between Türkiye and Poland during World War II, through the ambassadors of both states and the refugees who came to Türkiye during the war. These relations continued during the war based on mutual aid and solidarity. While diplomatic figures such as Michał Sokolnicki and Cemal Hüsnü Taray had to play important roles in this process, Türkiye became a safe country for many Poles during this period, as it has been throughout history.