Vergi hukukunda gizleme
Concealment in tax law
- Tez No: 925504
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez çalışması, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu m.359 kapsamında düzenlenen defter ve belge ibraz etmeme (gizleme) suçunun, vergi hukuku ve suç genel teorisi açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda çalışmada suç kavramı ile vergi hukukunda suç kavramının teorik temellerine yer verilmiş, vergi suçları, kaçakçılık suçları ve gizleme suçunun hukuki yapısı değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca Almanya, İngiltere, Amerika ve Fransa gibi seçilmiş ülkelerdeki benzer düzenlemelerle karşılaştırmalı analizler yapılarak vergi suçları ve gizleme suçunun uluslararası vergi mevzuatındaki yeri ortaya konulmuştur. Akabinde, suç genel teorisi çerçevesinde gizleme suçunun hukuki konusu, korunan hukuki yararı, suçun faili, mağduru ve suçu oluşturan unsurlar (kanunilik, maddi, manevi ve hukuka aykırılık unsurları) detaylandırılmış; ayrıca suçun özel görünüş biçimleri (teşebbüs, iştirak, içtima, tekerrür gibi) ele alınmıştır. Çalışmada gizleme suçuna ilişkin özellik arz eden durumlar (yargılama usulü, yaptırımlar, dava ve ceza ilişkisini etkileyen haller) incelenmiş, susma hakkı ve kendi kendini suçlamama hakkı ulusal ve uluslararası yargı kararları çerçevesinde ele alınmış olup, ayrıca dijital dönüşümün gizleme suçuna etkileri değerlendirilmiş ve bu suçun hukuki niteliği üzerine tartışmalar detaylandırılmıştır. Çalışmada, gizleme suçunun hem teorik hem de uygulama boyutu, çok yönlü bir bakışa tabi tutularak ortaya konulmaya çalışılmış, bu kapsamda konuya ilişkin mevzuat, yargı kararları, doktrinde yer alan güncel tartışma ve yaklaşımlarla konu değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aimed to analyze the offense of not submitting ledgers and documents (concealment) regulated under Article 359 of the Tax Procedure Law No. 213 in terms of tax law and the general theory of offense. The present study encompassed the theoretical underpinnings of offense and its application within tax law, while also providing an assessment of the legal framework surrounding tax offenses, smuggling offenses, and concealment offenses. The study conducted comparative assessments of analogous statutes in chosen nations, including Germany, the United Kingdom, the United States, and France, to elucidate the role of tax offenses and concealment in international tax legislation. Subsequently, within the context of the general theory of offense, the legal subject of the offense of concealment, the protected legal interest, the perpetrator, the victim, and the elements constituting the offense (legality, material, moral, and illegality elements) were elaborated upon; furthermore, the specific forms of the offense (including attempt, participation, combination, and repetition) were studied. The study analyzed the specific circumstances surrounding the offense of concealment, including trial procedures, sanctions, and the relationship between trial and punishment. It discussed the right to silence and the right against self-incrimination within the context of national and international judicial rulings, assessed the impact of digital transformation on the offense of concealment, and elaborated on the legal nature of this offense. We sought to reveal both the theoretical and practical dimensions of the offense of concealment by subjecting it to a multidimensional perspective, and in this context, we tried to assess the issue with the legislation, judicial decisions, current discussions, and approaches in the doctrine.