Avrupa Birliği göç politikaları ve Türk göçmenler
European Union immigration policies and Turkish immigrants
  1. Tez No: 925534
  2. Yazar: SAMANDAR MAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Globalleşmenin önemli bir parçası olarak adlandırılan göç, ülkelerin ekonomi, kültür ve politikalarının üzerinde büyük etkileri vardır. Globalleşmeyle birlikte göç hareketleri dünyada artmış hem legal göç hem yasadışı göç özellikle de sığınmaların sayısı büyük sayılara erişip daha fazla ülkenin dikkatini çekmiştir. XX asrın en önemli savaşlarından olan İkinci Dünya Savaşı'nın sonlanmasıyla birlikte, ortak problemlerin başında gelen ekonomik sorunları gidermek amacıyla başlamış gitgide politik bir yaradılışa doğru hız kazanan Avrupa Birliği'nin hız hıza kaldığı en başlıca meselelerden biri de Birlik topraklarına dışarıdan yönelen göçtür. Özellikle savaştan sonra yıkımları ortadan kaldırmak ve yeniden inşa etmek için buraya kısa dönem gelen aslında daha sonra bu zaman dilimi uzun döneme evrilen Türk göçmenlerdir. Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin göç siyasetlerinde kat ettikleri yol tarihsel ışıkta ele alınacaktır. Bununla birlikte, AB'ni kalkındırmak için gelen Türk göçmenlerin yaşam kalitesi, eğitimi, kendi kültürlerini yaşaya bilmesi meselelerine değinilip, söz konusu gidişatın altında uyuyan nedenler anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Migration, which is called an important part of globalization, has great effects on the economy, culture and policies of countries. With globalization, migration movements have increased in the world, both legal migration and illegal migration, especially the number of asylum seekers, have reached large numbers and attracted the attention of more countries. With the end of the Second World War, one of the most important wars of the 20th century, one of the main issues faced by the European Union, which started to accelerate towards a political creation that started with the aim of solving the economic problems that are among the common problems, is the migration from outside to the Union territory. They are actually Turkish immigrants who came here for a short period of time, especially after the war, to eliminate the destruction and rebuild, but later this period evolved into a long term period. In this study, the progress of the European Union in its migration policies will be discussed in historical light. In addition, the issues of quality of life, education and ability of Turkish immigrants who come to develop the EU to live their own culture will be touched upon, and the reasons underlying this trend will be tried to be understood