Temel yaşam desteği mobil eğitim uygulaması
Basic life support mobile training application
  1. Tez No: 925552
  2. Yazar: KADİR DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Temel yaşam desteği (TYD) farkındalığını artırmak ve acil müdahale süreçlerini iyileştirmek, bireylerin hayatta kalma oranlarını doğrudan etkileyen önemli bir hedeftir. Acil durumlarda, sağlık ekipleri gelene kadar TYD uygulayabilen bireyler, hayatta kalma oranlarını artırmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında geliştirilen uygulama ile üç boyutlu (3B) modeller ve yazılı-görsel talimatlar kullanılarak cardiopulmonary resuscitation (CPR), yapay solunum ve diğer TYD teknikleri öğretilmekte; ayrıca kullanıcıların teorik bilgilerini test edebilecekleri bir modül sunulmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte eğitim yöntemleri dijital platformlara yönelmiş ve mobil uygulamalar bu alanda önemli bir yer edinmiştir. Mobil eğitim uygulamaları, esnek erişim, interaktif öğrenme ve geniş kitlelere ulaşabilme imkânı ile eğitim süreçlerini daha etkili ve erişilebilir hale getirmektedir. TYD uygulama eğitiminin mobil cihazlarda sunulması, bu eğitimin yaygınlaşmasına, kullanıcıların hayat kurtarıcı bilgi ve becerilere sahip olmasına katkı sağlayacaktır. Geliştirilen uygulamanın etkinliğini değerlendirmek amacıyla hem sağlık personeli hem de sağlık bilgisi olmayan kullanıcılarla yapılan Temel Yaşam Desteği Mobil Eğitim Uygulaması (TYDMEU) değerlendirme anketi sonuçlarına göre; TYD becerilerini kazandırmada ve mevcut bilgi düzeylerini artırmada etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca uygulamanın acil durumlarda daha hızlı ve bilinçli müdahalelere olanak sağladığı tespit edilmiştir. Geliştirilen mobil eğitim uygulaması ile eğitim ve müdahale süreçlerini mobil teknolojiler aracılığıyla kolaylaştırıp toplumsal farkındalığı artırma, ilk yardım becerilerini artırılmasına katkı sağlamak ve bu alanda yapılacak gelecekteki çalışmalara rehberlik etmektir.
Özet (Çeviri)
Increasing awareness of basic life support (BLS) and improving emergency response processes are important goals that directly affect individuals' survival rates. In emergencies, individuals who can apply BLS until healthcare teams arrive increase their survival rates. With the application developed within the scope of this thesis, cardiopulmonary resuscitation (CPR), artificial respiration and other BLS techniques are taught using three-dimensional (3D) models and written-visual instructions; a module is also provided where users can test their theoretical knowledge. With the rapid development of technology, education methods have shifted towards digital platforms and mobile applications have gained an important place in this field. Mobile education applications make education processes more effective and accessible with flexible access, interactive learning and the ability to reach a wide audience. Providing BLS application training on mobile devices will contribute to the dissemination of this training and to the users' acquisition of life-saving knowledge and skills. According to the results of the Basic Life Support Mobile Training Application (TYDMEU) evaluation survey conducted with both healthcare personnel and users without health knowledge in order to evaluate the effectiveness of the developed application; it was observed that it was effective in providing BLS skills and increasing the current knowledge levels. It was also determined that the application allowed for faster and more conscious interventions in emergency situations. The purpose of the developed mobile training application is to facilitate education and intervention processes through mobile technologies, to increase social awareness, to contribute to the increase of first aid skills and to guide future studies in this field.