Suriye'de burjuvazi ve siyasi iktidar ilişkisi (1950-1958)
The relationship between the bourgeoisie and political power in Syria (1950-1958)
- Tez No: 925553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DOĞAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Suriyede 1950 ile 1958 yıllarını esas alarak burjuva sınıfı ile siya i otorite arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma, burjuvazinin siyasi ve ekonomik ilişkilerinin şekillenmesindeki rolünü ve hükümet kararları ile yasalar üzerindeki etkisini analiz etmeye odaklanmaktadır. Birinci bölüm, Fransız Mandası dönemi ve bağımsızlık sonrası Suriye'sinde siyasi ve ekonomik yaşamı ele almaktadır. Bu bölüm, Fransız Mandası dönemi Suriye'nin siyasi durumu, bağımsızlık döneminde Suriye'nin iç, bölgesel ve uluslararası siyasi durumu, Manda dönemi ve sonrasında Suriye'nin ekonomik durumunu ihtiva etmektedir. İkinci bölüm ise Suriye'deki burjuva sınıfının ortaya çıkışını (rantiyeci burjuvazi, ulusal burjuvazi) ele almaktadır. Bu bölümde, Suriye'de burjuva sınıfının oluşumunun temel özellikleri, rantiyeci ve komprador burjuvazi dahil olmak üzere toprak sahipleri, devlet memurları ve ara sınıf gibi unsurlar; bağımsızlık sonrası ulusal burjuvazi; Fransız Mandası dönemi ve bağımsızlık dönemindeki Suriye burjuvazisinin özellikleri ve Suriye'nin sosyal yapısındaki burjuva sınıfı tartışılmaktadır. Üçüncü ve son bölüme gelindiğinde burjuvazinin yalnızca ekonomik bir sınıf olmadığı, aynı zamanda bu dönemde yaşanan olaylarda siyasi iktidarın ve toplumsal düzenin yeniden şekillenmesi hususunda temel bir aktör olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the bourgeois class and political authority in Syria between 1950 and 1958. It focuses on analyzing the role of the bourgeoisie in shaping political and economic relations and how it influenced government decisions and legislation. The first chapter addresses political and economic life in Syria during the French Mandate and after independence. It covers the following topics: the political situation in Syria during the French Mandate, the political reality of Syria during the independence period at the domestic, regional, and international levels, and the economic situation during the Mandate and postindependence periods. The second chapter explores the emergence of the bourgeois class in Syria (rentier bourgeoisie and national bourgeoisie). This chapter discusses the features of the formation of the bourgeois class in Syria, including rentier and comprador bourgeoisie, landowners, state employees, the middle class, the national bourgeoisie after independence, the characteristics of the bourgeoisie during the French Mandate and independence periods, and the bourgeois class in Syria's social structure. The third chapter, The study concludes that the bourgeoisie was not merely an economic class but also a key political actor in the context of the events that took place in Syria during that period, contributing to the reshaping of political authority and the social system