Turizm paydaşlarının sürdürülebilirlik algısının deniz turizmine etkisi; İstanbul örneği
Impacts of tourism stakeholders' perception of sustainability on marine tourism; The case of Istanbul
- Tez No: 925554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüz dünyasında turizm, tüm endüstriler içerisinde en hızla yükselen endüstrilerden biridir. Bu hızlı büyüme, dünya genelindeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYİH) inanılmaz katkılarda bulundurmaktadır. Deniz turizmi, tatil, rekreasyon ve eğlence içeren, sosyoekonomik katkılarıyla giderek önemi artan bir turizm türüdür. Kıyı bölgelerinde, özellikle ekonomik açıdan az gelişmiş olan bölgeler için deniz turizmi turizm ve ekonomik büyüme açısından çok önemlidir. Bu araştırmada sürdürülebilirlik ve onun önemi, paydaşların sürdürülebilirliğe etkileri ile ilgili literatür taraması yapılarak detaylı bilgi verilmiş ve İstanbul'daki deniz turizmi paydaşları ile görüşülerek deniz turizminin sürdürülebilirliğindeki güncel durum, olası zorluklar ve hedefler araştırılmıştır. Sonuç olarak, paydaşlar aslında İstanbul'da olmanın çok avantajlı hem de dezavantajlı olduklarını belirtmişlerdir. Düzgün ve üstünde çalışılmış bir sürdürülebilir deniz yönetimi planlaması ile İstanbul'daki paydaşlar önümüzdeki birkaç sene içinde sorunlardan kurtularak sürdürülebilirlikte büyük bir mesafe kat edebilir. Fakat katılımcıların en fazla şikayet ettiği finansman ve altyapı sıkıntılarını çözmek lazım. Bu bağlamda kamu-özel sektör iş birliğinden yararlanılabilir ve ortak bir karar alınabilir. Devlet tarafından düzenlenen yardımlar tekrar gözden geçirilmeli ve bu konuda adımlar atılmalıdır. Ekosistemin korunması, yakıt tüketimi, atık yönetimi, enerji verimliliği gibi uygulamalar İstanbul'da deniz turizminin sürdürülebilirliğine pozitif etkilerde bulunurken bu yolda karşılaşılan finansal, altyapısal ve iş birliği zorlukları gelişimi engelleyebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, tourism is one of the fastest growing of all industries. This rapid growth contributes enormously to the worldwide Gross Domestic Product (GDP). Marine tourism is a type of tourism that includes vacation, recreation and entertainment and is becoming increasingly important for its socio-economic contributions. In coastal regions, especially for economically underdeveloped regions, marine tourism is very important for tourism and economic growth. In this research, detailed information on sustainability, its importance and the impact of stakeholders on sustainability is provided through a literature review, and the current situation, possible challenges and goals in the sustainability of marine tourism are investigated by interviewing marine tourism stakeholders in Istanbul. As a result, the stakeholders stated that being in Istanbul has both advantages and disadvantages. With a proper and studied sustainable marine management planning, stakeholders in Istanbul can make great progress in sustainability by getting rid of the problems in the next few years. However, it is necessary to solve the financing and infrastructure problems that participants complained about the most. In this context, public-private sector cooperation can be utilized and a joint decision can be taken. State-organized aids should be reviewed and steps should be taken in this regard. While practices such as ecosystem protection, fuel consumption, waste management and energy efficiency have positive impacts on the sustainability of marine tourism in Istanbul, financial, infrastructural and cooperation challenges may hinder development.