Teminat amaçlı taşınmaz satış vaadi sözleşmesi
Preliminary real estate sales contract for the purpose of collateral
- Tez No: 925566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRSATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Taşınmaz satış vaadi sözleşmeleri bilindiği üzere bir taşınmazın satışını vaad eden ve bu hakkın tapuya şerh edilerek korunduğu uzun zamandır uygulanagelmiş sözleşmelerdir. Bu tip sözleşmelere teminat sağlama işlevi yüklenerek, ipotek uygulamasının hantallığı azaltabileceği gibi, özellikle de banka kredi sözleşmelerinde (karz/ödünç sözleşmeleri) hem kredi alana, hem de kredi verene kolaylık sağlanabilmesi mümkündür. Çalışmamızın konusunu bu çerçevede teminat amaçlı taşınmaz satış vaadi sözleşmeleri oluşturmaktadır. Ayrıca teminat sağlama işlevi gören benzer sözleşme türleri de ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde taşınmaz satış vaadi sözleşmeleri genel olarak incelenerek sözleşmenin niteliği, kurulması, tapu siciline şerhi ve sona ermesine yönelik açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde, borcun ifasını sağlamaya yönelik bir güvence olan“teminat”kavramına dair açıklamalara yer verilmesinin ardından, inançlı işlemler ve geri alım hakkı içeren taşınmaz satışı gibi iradi teminat türlerine yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise teminat amaçlı taşınmaz satış vaadi sözleşmelerine ilişkin özelliklere yer verilmiş ve satış vaadi sözleşmesinin teminat amacıyla ne şekilde ve hangi sınırlar çerçevesinde kullanılabileceği açıklanarak, tartışmalı noktaların değerlendirilmesi yapılmıştır. Devamında, Alman Hukuku'nda kendisine oldukça yaygın uygulama alanı bulan, neredeyse ipoteğin yerini almış olan ve teminat amaçlı taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin uygulanabilirliğine de ışık tutabilecek bir kurum olan Grundschuld açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As is known, preliminary real estate sales contracts are the contracts that promise the sale of an immovable and that this right is protected by annotation in the land register. By assigning the function of providing collateral to such contracts, it is possible to reduce the cumbersomeness of the mortgage application and to provide convenience to both the borrower and the lender, especially in bank loan agreements. In this context, the subject of our study is the preliminary real estate sales contracts for the purpose of collateral. In addition, similar contract types that function as collateral are also examined in detail. In the first part of the study, preliminary real estate sales contracts were examined in general and explanations were made about the nature of the contract, its establishment, its annotation to land register and its termination. In the second part, after explaining the concept of“collateral”, which is a guarantee for the performance of the debt, voluntary collateral types such as the fiduciary transactions and sale of real estate with the right of repurchase are given. In the third and last part, the features of the preliminary real estat sales contracts for the purpose of collateral are given and the controversial points are evaluated by explaining how and within which limits the promise to sell contract can be used for the purpose of collateral. Afterwards, Grundschuld, which is an institution that has a very common application area in German Law, has almost replaced the mortgage and can shed light on the applicability of the immovable sales promise contract for the purpose of collateral, is explained.