Kiracının kiralananı geri verme borcu
The obligation of lessee to return the leased property
- Tez No: 925567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun dördüncü kısmında düzenlenen kira sözleşmesi, gündelik yaşamda çok sık karşılaştığımız bir hukuki ilişkidir. Söz konusu ilişkinin başlangıcında ve devamında tarafların hukuki durumları ne kadar önemliyse, sözleşmenin bitiminde de tarafların yükümlülükleri ve sorumluluklarının belirlenmesi aynı derecede önemlidir. Zira, taraflar karşılıklı edim yükümlerini yerine getirdikten sonra kira sözleşmesinin bitiminde, kiracının kiralananı geri verme borcu doğmaktadır. Kiralananın teslim edildiği halde geri verilmesi asıl olduğu için kira ilişkisinin devamı sırasında kiralananda ortaya çıkan değişiklikler, borcun ifa zamanı ve kiracı tarafından kiralanana yapılan masrafların hukuki durumunun belirlenmesi gerekliliği kanun koyucu tarafından bir çerçeve çizilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda tezimizin ilk bölümünde kira sözleşmesinin sona ermesi ve genel olarak geri verme borcu kapsamlı bir şekilde ele alınmış, konunun kapsamı ve sınırlandırılması açıklanmıştır. İkinci bölümde özellikle kiracının kiralananı geri verme borcu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde, kiralananın teslim edildiği hâlde geri verilmesi, kiracının geri verme borcunun hüküm ve sonuçları, geri verme borcunun gereği gibi ifa edilmemesi veya hiç ifa edilmemesi gibi hususlar ayrıntılı olarak açıklanmış, kiralananda yapılan değişiklikler ve yeniliklerin hukuki sonuçları Yargıtay uygulamasına da atıf yapılarak değerlendirilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise kira sözleşmesinin sona ermesinde ortaya çıkan özel durumlar irdelenerek bunların geri verme borcu ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Tezimizin amacı ele alınan tüm konulara ilişkin genel bir değerlendirme yapmak ve geri verme borcunun ifası sırasındaki ortaya çıkan hukuki durumları ayrıntılı olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
The lease agreement, regulated in the fourth section of the Turkish Code of Obligations numbered 6098, is a legal relationship that we frequently encounter in our daily lives. As important as the legal status of the parties at the beginning and continuation of the relationship in question is, determining the parties' obligations and responsibilities at the end of the contract is equally important. Because, after the parties fulfill their mutual obligations of performance, the tenant's obligation to return the leased property arises at the end of the lease contract. Since the return of the leased property after it is delivered is the main thing, the changes that occur in the leased property during the continuation of the lease relationship, the time of fulfillment of the obligation and the necessity to determine the legal status of the expenses incurred by the tenant for the leased property have been revealed the necessity of drawing a framework by the legislator. In this context, in the first part of our thesis, the termination of the lease contract and the obligation to return in general are comprehensively discussed, and the scope and limitations of the subject are explained. In the second part, the tenant's obligation to return the leased property is examined in detail. In this section, issues such as returning the leased property after it has been delivered, the provisions and consequences of the tenant's obligation to return, failure to properly perform the obligation to return or not performing it at all are explained in detail, and the legal consequences of changes and innovations made to the leased property are evaluated by also referring to the practice of the Supreme Court. In the third part of the thesis, the special situations that arise at the termination of the lease contract are examined and their relationship with the obligation to return is discussed. The aim of our thesis is to make a general assessment of all the topics discussed and to examine in detail the legal situations that arise during the fulfillment of the obligation to return.