Yetişkinlerde dua, umut ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between prayer, hope and psychological resilience in adults
- Tez No: 925580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkinlerde dua tutumu, umut ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Dua, tarih boyunca insanların ve toplumların zorluklarla başa çıkmak için başvurduğu manevi bir pratik olmuştur. Buradan hareketle duanın, geleceğe dair olumlu beklentilerle zor durumlarla başa çıkma yeteneğini artıran umudu desteklediği ve psikolojik sağlamlık ile pozitif bir ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Bu ilişkiyi tespit etmek için yaşları 18-71 (X=35) arasında değişen Türkiye'de yaşayan 488 gönüllü yetişkinden (201 Erkek, 287 Kadın) oluşan çalışma grubuna Dua Tutumu Ölçeği, Umut Ölçeği (KKUO) ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ) uygulanmıştır. Çalışmamızın bağımsız değişkenleri (cinsiyet, yaş, medeni durum, ekonomik durum, öğrenim düzeyi, algılanan öznel dindarlık düzeyi ve namaz kılma düzeni) ile bağımlı değişkenleri (dua tutumu, umut ve psikolojik sağlamlık) arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla t-testi ve ANOVA analizleri; bağımlı değişkenlerin birbirleriyle ilişkilerini ortaya koymak için Pearson Korelasyon analizi; dua ve umudun psikolojik sağlamlık ile ilişkisini tespit etmek için ise Regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between prayer attitude, hope, and psychological resilience in adults. Prayer is a spiritual practice historically used by individuals and societies to cope with challenges. It is hypothesized that prayer fosters hope—promoting positive expectations for the future—and enhances psychological resilience. The study involved 488 adults (201 male, 287 female) aged 18–71 (M = 35) in Turkey. Participants completed the Prayer Attitude Scale, the Hope Scale (KKUO), and the Psychological Resilience Scale (YPSÖ). T-tests and ANOVA analyses were used to examine relationships between demographic variables (gender, age, marital status, economic status, education level, religiosity, and prayer frequency) and the dependent variables (prayer attitude, hope, and psychological resilience). Pearson correlation and regression analyses were conducted to explore the relationships among prayer attitude, hope, and psychological resilience.