Gassan Kenafânî'nin eş-Şey'u'l- Âhar: Men Katele Leyla el-Hâyik ile Albert Camus'nün yabancı adlı romanının karşılaştırılması
Comparison of ash-Shayu'l-Ahar: Man Qatala Layla al-Hayek by Ghassan Kanafani and Stranger by Albert Camus
- Tez No: 925610
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT UYLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Çalışmamızın başlangıcında Filistin ve Fransız edebiyatındaki romanın başlangıcı ve gelişimi hakkında bilgi verdikten sonra çalışmamızda ele aldığımız yazarların bu edebiyatlar içerisindeki yerleri hakkında bilgi verilmiştir. Gassan Kenafânî Modern Arap edebiyatı ve Filistin edebiyatı için önemli bir isim olmuştur. Birçok eseri bulunan Kenafânî, eserlerinde toplumun siyasi ve sosyal yönlerini ele almıştır. Çalışmamızda Kenafânî'yi hayatı, edebi kişiliği ve eserleri gibi çeşitli yönleriyle ele alırken eş-Şey'u'l-Âḫar: Men Ḳatele Leyla el-Ḥâyik adlı romanını kişi, zaman, mekân ve olay örgüsü gibi başlıklar altında roman inceleme teknikleri bakımından incelenmiştir. Fransız edebiyatının önemli ismi olan Albert Camus'nün hayatı, edebi kişiliği, eserleri hakkında bilgi verildikten sonra Yabancı (L'Étranger) romanı teknik açıdan incelenmiştir. Romanın şekil ve içeriğini oluşturan olay örgüsü, şahıslar, zaman, mekân, anlatıcı ve bakış açısı ayrıntılı bir şekilde ele alınarak sunulmuştur. Çalışmamızda adı geçen eş-Şey'u'l-Âḫar: Men Ḳatele Leyla el-Ḥâyik ile Yabancı adlı iki eseri inceledikten sonra bu eserleri karşılaştırmalı edebiyat bilimi ışığında farklı açılardan karşılaştırma yaparak ele almayı amaçladık. Eserlerden hareketle varoluşçuluk, adalet, ölüm, fatalizm ve absürt gibi kavramlara yazarların yükledikleri anlamlar farklı ve benzer yönleriyle çoğulcu inceleme yöntemi ile birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
At the beginning of our study, after giving information about the beginning and development of the novel in Palestinian and French literature, information was given about the place of the writers we discussed in our study within these literatures. Ghassan Kanafani is an important name for Modern Arabic literature and Palestinian literature. Kanafani, who has many works, discussed the political and social aspects of society in his works. In our study, while we discuss Kenafani with various aspects such as his life, literary personality and works, we analyze his novel ash-Shayu'l-Ahar: Man Qatala Layla al-Hayek under the headings such as person, time, place and plot. examined in terms of techniques. After giving information about the life, literary personality and works of Albert Camus, an important name of French literature, the novel The Stranger was examined from a technical perspective. The plot, characters, time, place, narrator and point of view that constitute the shape and content of the novel are presented in detail. After examining the two works mentioned in our study, ash-Shayu'l-Ahar: Man Qatala Layla al-Hayek and The Stranger, we aimed to discuss these works by comparing them from different perspectives in the light of comparative literature science. Based on the works, the meanings that the authors gave to concepts such as existentialism, justice, death, fatalism and the absurd were discussed with their different and similar aspects with the pluralistic analysis method.