Türkiye'de eleştirel okuma üzerine yazılmış makalelere yönelik bir içerik analizi
A content analysis of articles on critical reading in Turkey
- Tez No: 925611
- Danışmanlar: DOÇ. MUHARREM KÜRŞAD YANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2001-2020 yılları arasında Türkiye'de eleştirel okuma alanında yayımlanmış olan makalelerin genel eğilimlerini tespit etmektir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden tematik içerik analizi (metasentez) kullanılmıştır. Google Akademik, TR Dizin ve Dergi Park'ta“eleştirel okuma”anahtar kelimesi kullanılarak yapılan aramalar sonucunda otuz yedi makaleye ulaşılmıştır. İnceleme sonucunda elde edilen veriler alt problemlere yönelik şekilde tablolar halinde sunulmuştur. 2020 yılı %16,2 (f=6) ile en çok makalenin yayımlandığı yıl olmuştur. En fazla makale %16,2'yle (f=6) TurkishStudies adlı dergide yayımlanmıştır. %13,5'le (f=5) Uşak Üniversitesi en çok yayın yapan birinci yazarların görev aldığı kurum olmuştur. %43,2'yle (f=16) doktor öğretim üyesi unvanına sahip birinci yazarların en çok yayın yapan yazarlar olduğu görülmektedir. Dergiler % 27,0'la (f=10) ULAKBİM'de taranmaktadır. Makalelerin araştırma yöntemini %59,5'le (f=22) nicel araştırma yöntemlerinden, %48,6'yla (f=18) makalelerin birinci anahtar kelimelerini eleştirel okuma anahtar kelimesinden, %56,8'le (f=21) makaleler özgün makalelerden, %37,8'le (f=14) makalelerin örneklemi ortaokul öğrencilerinden oluşmaktadır. %27,0'la (f=10) makalenin örneklem sayısı 31-100 arasındadır. %24,3'le (f=9) makalelerde kullanılan birinci veri analiz yöntemini T testi, %40,5'le (f=15) makalelerde en çok kullanılan birinci veri toplama araçlarını tutum/algı vb. testler oluşturmaktadır. %32,4'le (f=12) makalede hipotez belirtilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the general trends of the articles published in the field of critical reading in Turkey between 2001-2020. In the study, thematic content analysis (metasynthesis) from qualitative research designs was used. Thirty-seven articles were found as a result of searches using the keyword“critical reading”in Google Scholar, TR Directory and Journal Park. The data obtained as a result of the examination are presented in tables for the sub-problems. The year 2020 was the year in which the most articles were published with 16.2% (f=6). The highest number of articles were published in the journal Turkish Studies with 16.2% (f=6). With 13.5% (f=5), Uşak University was the institution where the first authors who published the most. It is seen that the first authors with the title of doctoral faculty member with 43.2% (f=16) are the authors who publish the most. Journals are scanned in ULAKBİM with 27.0% (f=10). The research method of the articles consisted of quantitative research methods with 59.5% (f=22), 48.6% (f=18) the first keywords of the articles, critical reading keyword, 56.8% (f=21) articles. The sample of the original articles, 37.8% (f=14) consists of secondary school students. The sample number of the article is between 31-100 with 27.0% (f=10). T test was the first data analysis method used in the articles with 24.3% (f=9), and attitude/perception etc.,the most used data collection tools in the articles with 40.5% (f=15). Constitute tests. No hypothesis was stated in the article with 32.4% (f=12).