Fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerinin ve ölçme-değerlendirme okuryazarlıklarının öğretmenlik uygulama dersi sürecinde incelenmesi
Examination of pre-service science teachers' tpack and assessment literacy in the context of practicum courses
- Tez No: 925617
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırmanın amacı; fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerini ve ölçme-değerlendirme okuryazarlıklarını incelemektir. Araştırma bağlamında çalışmanın amacı ve doğası dikkate alındığında bu çalışma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinde Fen Bilgisi Öğretmenliği dördüncü sınıf yedi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma grubundaki öğretmen adayları gönüllülük esasına göre ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın veri kaynakları; ölçek, görüşmeler, gözlem ve dokümanlardır (ders planları). Araştırma sürecinde fen bilgisi öğretmen adaylarının TPAB öz değerlendirmelerinin hangi düzeyde olduğunu belirlemek amacıyla Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öz-Değerlendirme Ölçeği (TPAB-ÖDÖ) uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının TPAB ve ölçme-değerlendirme okuryazarlıklarını bilgi ve uygulama boyutunda belirlemek amacı ile görüşmeler, gözlem ve dokümanlar (ders planları) kullanılmıştır. Öğretmenlik uygulamaları öncesinde ve sonrasında TPAB-ÖDÖ ve görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinde araştırmacı tarafından öğretmen adaylarına bir haftalık süreçte (2 ders saati) teknolojik pedagojik alan bilgisi, ölçme-değerlendirme okuryazarlığı, web 2.0 araçları ve 5E ders planlamasına yönelik hatırlatıcı eğitim verilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan örnek bir ders planı öğretmen adaylarına sunulmuş ve öğretmen adaylarından ders planı (en az iki ders saat olmak koşuluyla) hazırlamaları istenmiştir. Öğretmen adaylarının hazırladıkları ders planlarına müdahale edilmemiştir. Tasarlanan ders planları öğretmenlik uygulamaları stajı için gittikleri okulda uygulatılmış ve ders anlatımları araştırmacı tarafından gözlemlenmiştir. Toplanan veriler hem nicel hem de nitel yaklaşımla analiz edilmiştir. TPAB-Öz Değerlendirmenin nicel analizi sonucunda en düşük ortalamanın teknoloji bilgisi (TB) boyutu iken en yüksek ortalamanın pedagojik alan bilgisi (PAB) boyutunda olduğu görülmüştür. Uygulama süreci sonrasında en düşük ortalamanın alan bilgisi (AB) boyutu iken en yüksek ortalamanın teknoloji ile alan öğretimi bilgisi (TAÖB) boyutunda olduğu tespit edilmiştir. Nitel analizler sonucunda öğretmen adaylarının teknoloji destekli öğretim sürecinde TPAB'ları bilgi ve uygulama boyutunda incelenmiştir. Bilgi ve uygulama boyutları incelendiğinde öğretmen adaylarının TPAB bileşenlerinde farklılıklar dikkat çekmektedir. Örneğin bir öğretmen adayı pedagojik bilgi konusunda bilgisinin yetersiz olduğunu söylemesine rağmen uygulamada sınıfı fiziksel olarak uygun hale getirmesi, öğrencilerin etkinliklere aktif katılımını sağlaması ve öğretim sürecini verimli bir şekilde kullanması noktasında yeterli pedagojik bilgiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Öğretmen adaylarının teknoloji destekli öğretim sürecinde ölçme-değerlendirme okuryazarlıkları bilgi ve uygulama boyutunda incelendiğinde amaç, kapsam ve strateji gibi bileşenlerde farklılıklar dikkat çekmektedir. Örneğin bir öğretmen adayı derslerinde sadece biçimlendirme ve düzey belirlemeye yönelik değerlendirme yaptığını ifade etmesine rağmen uygulamada öğrencilerin ön bilgilerini ortaya çıkarmak amacıyla tanıma-yerleştirmeye yönelik değerlendirme yaptığı gözlemlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında bu konuda araştırma yapmak isteyen araştırmacılara, kurumlara ve uygulayıcılara (öğretmen/öğretmen adayları) yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the technological pedagogical content knowledge and, assessment literacy of pre-service science teachers' in the technology-supported teaching process. Considering the purpose and nature of the study in the context of the research, this study was planned and carried out as a case study using a qualitative research design. The study group of the research consists of seven four-year pre-service science teachers' at a state university in the 2021-2022 academic year. Pre-service teachers' in the study group were selected voluntarily using the criterion sampling method. The data sources of the research are scale, interviews, observation, and documents (lesson plans). In the research process, Technological Pedagogical Content Knowledge Self-Assessment Scale (TPACK-SAS) was applied to determine the level of TPACK self-assessment of pre-service science teachers. Interviews, observations and documents (lesson plans) were used to determine pre-service science teachers' TPACK and assessment literacy in the knowledge and practice dimensions. Before and after the teaching application, the TPACK-Self Assessment Scale and interviews were conducted. In the application process, the researcher gave a one-week (2hrs lesson) reminder training on technological pedagogical content knowledge, assessment literacy, web 2.0 tools and 5E lesson planning. A sample lesson plan prepared by the researcher was presented to the pre-service teachers and they were asked to prepare a lesson plan (at least two lesson hours). The lesson plans prepared by the pre-service teachers' were not intervened. The designed lesson plans were implemented at the school they went to for their teaching practice internship and these practices were observed by the researcher. The data collected were analysed both quantitative and qualitative approach. As a result of the quantitative analysis of TPACK-Self Assessments it was observed that the lowest average was in the technology knowledge (TK) dimension, in contrast, the highest average was in the pedagogical content knowledge (PCK) dimension. After the application process, it was determined that the lowest average was in the content knowledge (CK) dimension, In contrast, the highest average was in the teaching content knowledge with technology (TCKT) dimension. As a result of qualitative analyses, pre-service teachers' TPACKs in the technology-supported teaching process were examined in knowledge and application dimensions. When knowledge and application dimensions were examined, differences in TPACK components of pre-service teachers' were observed. For example, although a pre-service teacher stated that her knowledge of pedagogical knowledge was insufficient, it was observed that she had sufficient pedagogical knowledge in terms of making the classroom physically suitable, ensuring students' active participation in the activities and using the teaching process efficiently. When the assessment literacy of pre-service teachers' in the technology-supported teaching process are examined in terms of knowledge and practice, differences in components such as purpose, scope and strategy draw attention. For example, although a pre-service teachers stated that she only used formative and summative assessment in her lessons, it was observed that she used diagnostics assessment in order to reveal students' prior knowledge in practice. In light of the results obtained from the research, suggestions are presented for researchers, institutions, and practitioners (teachers/pre-service teachers) who want to conduct research on this subject.