Türk kamu yönetiminde dijital dönüşüm
The digital transformation in Turkish public administration
  1. Tez No: 925618
  2. Yazar: ERDEM GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Teknoloji, insanlık tarihi boyunca toplumsal gelişimdeki olumlu ve olumsuz etkileriyle tartışılan bir olgu olmuştur. 21. yüzyılda devrim içinde devrim olarak nitelendirilebilecek yapay zeka, büyük veri, bulut bilişim, nesnelerin interneti, blok zinciri gibi yeni nesil dijital teknolojilerin her alana sirayet etmesiyle birlikte dijital dönüşüm günümüzde güçlü bir olgu haline gelmiştir. Kamu yönetimi, bilgisayar ve internet teknolojilerinin çekirdeğinde olduğu Bilgi Toplumu'na geçiş aşamasında e-devlet ile gösterdiği refleksi, Dijital Çağ'da daha kapsamlı ve bütüncül bir dijital dönüşümü ifade eden dijital devlet ekosistemi vizyonuyla göstermek durumundadır. Dijital devlet vizyonu ilk bakışta e-devlet aşamasının tekrarı olarak görünse de yapay zeka ve büyük veri analitiği gibi dijital teknolojilerin kamu yönetiminde kullanılması, e-devlet, e-yönetişim, açık devlet gibi yaklaşımların tamamını şemsiye olarak kapsaması dolayısıyla çalışmada çatı kavram olarak önerilmiştir. Bu düşünceden hareketle yapılan çalışmada, kamu yönetiminde dijital dönüşüm ve dijital devlet kapsamında oluşturulacak bütüncül ekosistemde yapay zeka başta olmak üzere dijital teknolojilerin kamuda kullanım alanları, yönetim ve kurum kültüründeki değişim, kamu politikaları ve stratejiler, ekonomik ve toplumsal değişimler, vatandaş, özel sektör ve diğer paydaşların rolü tartışılmıştır. Bu kapsamda, dünyadaki eğilimler, başarılı ülkeler ve uluslararası endeksler incelenmiştir. Son olarak, Türk kamu yönetiminde dijital dönüşümün değerlendirilmesi amacıyla, PESTEL-SWOT entegre matris yöntemiyle durum analizi uygulaması yapılmıştır. Ayrıca, literatürdeki dijital olgunluk modeli yaklaşımları baz alınarak Kamu Yönetimi Dijital Olgunluk Modeli (KYDOM) olarak isimlendirilen güncel bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology has been a phenomenon discussed throughout human history with its positive and negative effects on social development. In the 21st century, digital transformation has become a powerful phenomenon today with the penetration of new generation digital technologies such as artificial intelligence, big data, cloud computing, internet of things, blockchain, which can be described as a revolution within a revolution. Public administration has to show the same reflexion that it showed with e-government during the transition to the Information Society, in which computer and internet technologies are at the core, with the vision of the digital state ecosystem, which expresses a more comprehensive and holistic digital transformation in the Digital Age. Although at first glance, the digital state vision may seem like a repetition of the e-government phase, it is proposed as an umbrella concept in this study as it covers all approaches such as the use of digital technologies such as artificial intelligence and big data analytics in public administration, e-government, e-governance and open government. Based on this idea, the study discusses the use of digital technologies, especially artificial intelligence, in public administration, the change in management and organizational culture, public policies and strategies, economic and social changes, the role of citizens, private sector and other stakeholders in the holistic ecosystem to be created within the scope of digital transformation in public administration and digital state. In this context, global trends, successful countries and international indices are analyzed. Finally, in order to evaluate the digital transformation in Turkish public administration, a situation analysis was conducted using the PESTEL-SWOT integrated matrix method. In addition, based on the digital maturity model approaches in the literature, an updated model called the Public Administration Digital Maturity Model (PADMM) is proposed.