Roma hukukunda eşya kavramı
The concept of property in roman law
  1. Tez No: 925620
  2. Yazar: AKANSEL ÖVÜNÇ GÜVEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Roma hukukunun modern hukukları etkilediği alanlardan birisi de eşya hukukudur. Klasik hukuk döneminde eşya hukuku kurum ve kuralları ortaya konulmuş ve bu kurallar günümüze kadar gelmiştir. Her ne kadar Roma'da tapu sicili bilinmediği için taşınmazlar açısından farklılık olsa da taşınırlarla ilgili pek çok kural Roma hukuku kaynaklıdır. Eşyanın sınıflandırılmasında kullanılan bazı ayırımlar ortadan kalkmış olsa da, başta taşınır/taşınmaz mal ve maddi/maddi olmayan mal olmak üzere bugün uygulama alanı bulan pek çok ayırım da Roma hukukunda incelenmiştir. Bunların yanında semere ve eklenti kavramlarının da Roma hukukçuları tarafından incelendiği Roma hukuku kaynaklarında görülmektedir. Bütünleyici parça kavramı ise Roma'da mülkiyeti aslen kazanma yollarından birisi olan birleşme kavramı içinde değerlendirilmiştir. Tezin amacı Roma hukukunda eşya kavramına ilişkin kural ve ilkelerin incelenmesi ve modern hukuklardaki eşya kavramına ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the areas in which Roman law has influenced modern law is the law of property. During the classical law period, the institutions and rules of property law were laid down and these rules have survived until today. Although there is a difference in terms of immovables since the land registry was not known in Rome, many rules regarding movables are derived from Roman law. Although some of the distinctions used in the classification of goods have disappeared, many distinctions that find application today, such as movable/immovable property and tangible/intangible property, are also analysed in Roman law. In addition to these, it is seen in the sources of Roman law that the concepts of accessory and fruits were also analysed by Roman jurists. The concept of component part was analysed within the concept of adhesion, which was one of the ways of original acquisition of ownership in Rome. The aim of the thesis is to analyse the rules and principles regarding the concept of property in Roman law and to shed light on the concept of property in modern law.