Roma ve Türk Hukukunda intifa hakkının hükümleri
Roman and Turkish law effects of usufruct right
  1. Tez No: 357689
  2. Yazar: BÜNYAMİ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GÜRTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Roma Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tezin konusu“ Roma ve Türk Hukuku'nda İntifa Hakkının Hükümleri”dir. Tez giriş ve sonuç bölümleri dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş Bölümü'nde, ius kavramı, Roma Hukuku'nda hakların sınıflandırması ve intifa hakkının bu sınıflandırma içindeki yeri, intifa hakkı kavramı, intifa hakkının özellikleri, konusu, çeşitleri konuları ele alınmıştır. Birinci Bölüm'de, Roma Hukuku'nda ''İntifa Hakkının Hükümleri'' incelenmiş, intifa hakkı sahibinin ve malikin hakları ve borçları ile hakkın korunması yolları ele alınmıştır. İkinci Bölümde ise, Türk Hukuku'nda ''İntifa Hakkının Hükümleri'' incelenmiş, Roma ve Türk Hukukları'nda“İntifa Hakkının Hükümleri”konusunda tespit edilen benzerlik ve farklılıklara yer verilmiştir. Sonuç Bölümü'nde, Roma Devleti'nin hukuk kurumlarıyla, bugün özellikle, Kıta Avrupa'sında bir çok özel hukuk sistemine ve bu sistem içersinde var olan ve gelişen özel hukuk kurumlarına kaynaklık ettiği, bu durumun, Türk Hukuku için de geçerli olduğu, bu paralelde, TMK'da intifa hakkına ilişkin yer alan birçok kurala Roma Eşya Hukuku'nda da rastlandığı, Roma Hukuku'nun, hukuk kurallarını etkileme gücü ile halen Çağdaş Hukuk içersinde yaşamına devam ettiği saptamalarına yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is“Provisions of the Usufruct in Roman and Turkish Law”. The thesis consists of two main chapters except introduction and conclusion. In the first chapter,“The Provisions of Usufruct”in Roman Law were examined and the rights and liabilities of the owner and the tenant's right of usufruct and protection of the right of ways are discussed. In the second chapter,“The Provisions of Usufruct”in Turkish law were examined and detected similarities and differences about“The Provisions of Usufruct”in Roman and Turkish Law were included. In the Final Chapter, especially today in continental Europe, law institutions of the Roman State are resource to a lot of private law systems and existing and developing institutions of private law Within this system, this situation, which is also valid for the Turkish Law, in this parallel, located in the Turkish Civil Code many rules concerning the right of usufruct are not encountered in Roman property law, Roman law still continues to live within Contemporary Law with the power to affect the rules, such determinations are included.