Türk hukukunda idari gözetim
Administrative detention in Turkish law
  1. Tez No: 925622
  2. Yazar: EMİNE DİLEK KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda ekonomik, siyasi ve kültürel sebeplerle yabancıların bireysel ya da topluca başka bir ülkeye göç etmelerinde artış görülmektedir. Bu artışın olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla devletler, iç hukuklarında düzenleme yapma ihtiyacı duymaktadır. Zira devletlerin egemenlik haklarının bir sonucu olarak bu konuda düzenleme yapmada mahfuz yetkileri mevcuttur. Devletler özellikle ülkeye girişe ilişkin ve ülkenin kamu düzeni ile kamu güvenliğini ihlal eden kişilerin sınır dışı edilmelerine ilişkin düzenlemeler ihdas etmektedir. Zira yabancının ülkeye girişi ve ülke düzenini bozan yabancıların sınır dışı edilmesi konusunda titiz davranılması göç hareketlerinin olumsuz etkilerini büyük oranda bertaraf edecektir. Yabancının ülkeye girişi ve sınır dışı işlemlerinde belli süreler boyunca tutulması zaruridir. Çünkü yabancının işlemlerinin tamamlanması için belli sürelere ihtiyaç duyulmaktadır. Öte yandan, sınır dışı edilme kararı verilen yabancının karar kesinleşinceye kadar kaçma ihtimalinin dikkate alınması ve kaçmasının önlenmesi gerekmektedir. Devletler yabancının ülkeye giriş ve sınır dışı işlemlerinin tamamlanana kadar tutulmasını idari gözetim kurumuyla sağlamaktadır. İdari gözetim, yabancıların ülkeye giriş işlemleri veya sınır dışı edilen yabancıların sınır dışı işlemleri tamamlanıncaya kadar uygulanan bir tedbirdir. Bu çalışmada; idari gözetime ilişkin bazı temel hususlara yer verilecektir. Ardından hakkında sınır dışı etme kararı bulunanların idari gözetimi incelenecektir. Son olarak da uluslararası koruma sürecinde idari gözetim hakkında açıklamalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increase in the migration of foreigners to another country individually or collectively due to economic, political and cultural reasons. In order to protect against the negative effects of this increase, states feel the need to make regulations in their domestic laws. Because states have reserved authority to make regulations on this issue as a result of their sovereign rights. States establish regulations especially regarding entry into the country and the deportation of individuals who violate the public order and public security of the country. Because being meticulous about the entry of foreigners into the country and the deportation of foreigners who disrupt the country's order will largely eliminate the negative effects of migration movements. It is essential for foreigners to be held for certain periods during their entry into the country and deportation procedures. Because certain periods are needed for the completion of the foreigner's procedures. On the other hand, the possibility of the foreigner who has been decided to be deported to escape should be taken into consideration and his escape should be prevented until the decision is finalized. States ensure that foreigners are held until the entry into the country and deportation procedures are completed through administrative detention institutions. Administrative detention is a measure applied until the entry procedures of foreigners into the country or the deportation procedures of deported foreigners are completed. In this study, some basic issues regarding administrative detention will be discussed. Then, administrative detention of those with a deportation decision will be examined. Finally, explanations will be made about administrative detention during the international protection process.